top of page
  • sokwoj1

ŚWIĘTO SZKOŁY W SP 90 (listopad-grudzień 2008 r.)

Zaktualizowano: 12 maj 2021

W Dniu Edukacji Narodowej po raz kolejny obchodziliśmy Święto Szkoły i Dzień Patrona. Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem było pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Dzieci – w obecności Dyrekcji Szkoły, nauczycieli oraz rodziców – złożyły uroczyste ślubowanie i zaprezentowały swój program artystyczny.

Uczniowie pozostałych klas przygotowali prezentacje o patronie szkoły, Władysławie hr. Zamoyskim. Nie zapomniano też o życzeniach dla nauczycieli.

Warto nadmienić, że kilka dni wcześniej z okazji przypadającej 84 rocznicy śmierci Hrabiego, uczniowie klas II a i II c pojechali na wycieczkę do Kórnika, dawnej posiadłości Działyńskich i Zamoyskich. Najpierw zatrzymali się w kościele p.w. Wszystkich Świętych, by złożyć kwiaty w Krypcie Zamoyskich, gdzie spoczywają Władysław hr. Zamoyski, jego siostra Maria Zamoyska oraz matka, Jadwiga z Działyńskich Generałowa Zamoyska. Zwiedzili również bogate wnętrza zamku kórnickiego oraz arboretum, mieniące się barwami złotej polskiej jesieni.

Prezentacje odbywały się na sali gimnastycznej, która z okazji Święta Szkoły zamieniła się w salę widowiskową.

Najpierw młodsi uczniowie zaśpiewali wspólnie piosenkę „Szkoła z baśni”, a „Zeróweczka” powitała gości piosenką o przyjaźni szkolnych kolegów.

Następnie klasy II i III przedstawiły inscenizacje legendy o zamku w Kórniku i Białej Damie, piosenki, scenki z życia Hrabiego, opowieści o jego podróżach do Australii oraz prezentację multimedialną o Tatrach i Zakopanem.

Klasy IV-VI przygotowały plakaty o życiu i zasługach Wł. Zamoyskiego, zaprezentowały scenki, piosenki oraz gawędy o Patronie. Nie brakowało muzyki i humoru, zwłaszcza w czasie prezentacji fraszek o nauczycielach.

Wszystkie klasy zadbały o scenografię – obrazy, rekwizyty i stroje. Największym zainteresowaniem cieszyły się postacie Białych Dam, górali i góralek oraz brodatych mężczyzn w czarnych kapeluszach, garniturach i pelerynach (tak prezentowali się odtwórcy ról hrabiego Zamoyskiego).

Tegoroczne Święto Szkoły dostarczyło wszystkim wielu przeżyć, a przygotowywane w klasach prezentacje pozwoliły dzieciom bliżej poznać życie i zasługi Patrona naszej szkoły.

Na koniec warto przypomnieć fragment wiersza „Śp. Władysław hr. Zamoyski”:

„Czy Ci rząd za twe dary głośno podziękował?

Czy Cię stawił za przykład dla obywateli?

Czy rozgłosił Twe imię?

Dałeś, a więc wzięli…”

Słowa te skłaniają nas do refleksji… Ilu z nas wie kim byli Działyńscy i Zamoyscy, co zrobili dla Polski, co łączyło ich z Kórnikiem i Zakopanem? Zdajemy sobie sprawę, że to my, społeczność szkoły noszącej imię hrabiego Władysława Zamoyskiego, powinniśmy w sposób szczególny tę wiedzę zdobywać i przekazywać innym.

Ufamy, że nasi uczniowie będą pielęgnowali pamięć o Patronie i nie przejdą obojętnie koło trumien Zamoyskich, pomnika Hrabiego w Zakopanem, a zachwycając się urokiem Tatr, zamku i arboretum w Kórniku, czy korzystając w przyszłości z bogatego księgozbioru Biblioteki Kórnickiej, wspomną imię Władysława hr. Zamoyskiego, patrona swojej szkoły podstawowej.


Ewa Brzuska


[Informator Osiedlowy nr 32]

Comments


bottom of page