top of page
  • sokwoj1

BĘDĄ WYŻSZE KARY DLA PIRATÓW DROGOWYCH. JEST PODPIS PREZYDENTA (13 GRUDNIA 2021)


Od 1 stycznia 2022 roku.


Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, w piątek Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym w piątek. Co to oznacza dla kierowców?

Przede wszystkim wzrośnie maksymalna grzywna, jaką można zapłacić za wykroczenia drogowe - z 5000 do 30 000 złotych.


- Karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, niestosująca się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym. Inny z artykułów przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia - podaje Polska Agencja Prasowa.


30 tysięcy złotych będzie też można zapłacić za jazdę pojazdem, który nie jest dopuszczony do ruchu, a także za niewskazanie osoby, która korzystała pojazdu w określonym czasie.


Osoba w stanie po użyciu alkoholu, która nie zachowa ostrożności lub spowoduje zagrożenie zapłaci karę grzywny minimum 3000 złotych. Minimum 3000 zł zapłaci tez kierowca, który np. nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu.


Zmieni się też maksymalna liczba punktów, jaką można dostać za złamanie przepisów drogowych. Dziś to 10 punktów. Będzie 15 punktów.

- Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny - dodaje PAP.


Kierowca jadący z prędkością o 30 km/h za szybką w stosunku do obowiązującej prędkości, musi się liczyć z tym, że zapłaci co najmniej 800 złotych za takie wykroczenie. Bez względu na to, czy będzie to w terenie zabudowanym, czy niezabudowanym.


Zmiany wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku.


Autor: KaT


[ze strony internetowej epoznan]

Comments


bottom of page