top of page
  • sokwoj1

BEZPIECZNIE PRZEZ PRZEJŚCIE (9 CZERWCA 2021)


1 czerwca weszły w życie nowe zasady ruchu drogowego. Dotyczą one także pieszych, którzy nie mogą już używać telefonów komórkowych na przejściach. W Poznaniu pojawiły się napisy przypominające o tym pieszym.


Pierwszy taki napis "Przejdź offline" wraz z przekreślonym telefonem w dłoni pojawił się przed przejściami dla pieszych przy przystanku tramwajowym Poznań Główny przy ul. Matyi. Jest to miejsce, gdzie codziennie przechodzą setki osób a ruch samochodowy przez most Dworcowy też jest duży.

W najbliższym czasie w mieście pojawi się kilkadziesiąt takich napisów przy przejściach zlokalizowanych m.in. przy I ramie komunikacyjnej oraz ulicach Głogowskiej i Grunwaldzkiej. W ustawie zapisano przepis zakazujący pieszemu korzystania w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych) z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska.

Za nieprzestrzeganie tych przepisów policja może ukarać przechodzącego niezgodnie z prawem karą w wysokości od 50 do 100 złotych.

RB, ZDM

[ze strony internetowej Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu]

Comments


bottom of page