top of page
  • sokwoj1

CERTYFIKAT COVIDOWY TERAZ DOSTĘPNY W APLIKACJI NA TELEFON. CZYM SĄ PASZPORTY COVIDOWE? (9 VI 2021)


Unijny Certyfikat Covidowy, to dokument, który poświadcza o tym, że dana osoba została zaszczepiona, ma status ozdrowieńca lub w ostatnim czasie wykonała test w kierunku COVID-19, którego wynik okazał się negatywny. UCC ma pomóc w powrocie do normalności, m.in. umożliwiać podróże międzynarodowe. We wtorek wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dokument ten teraz jest możliwy do pobrania na telefon za pomocą specjalnie stworzonej do tego aplikacji. Zobacz, jak i skąd go pobrać.


COVID-19: Unijne Certyfikaty Covidowe obowiązują już w Polsce

Jak poinformowali 1 czerwca przedstawiciele rządu, Unijne Certyfikaty Covidowe są dostępne także w Polsce.

- Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów Covidowych. To system stworzony przez Komisję Europejską po to, żeby móc ułatwić swobodne podróżowanie w Unii Europejskiej podczas pandemii

- mówił na początku czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski.

I dodawał: - Ten system certyfikatów to elektroniczny dowód na to, że osoba przebyła chorobę COVID-19 i ma status ozdrowieńca. Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego testu na COVID-19 (tylko na podstawie testów PCR - dop. red.). I wreszcie trzeci typ certyfikatu, o którym mówimy od dawna i który interesuje nas wszystkich najbardziej, to ten, który potwierdza zaszczepienie przeciw COVID-19.


Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu

Dotychczas pobieranie certyfikatów możliwe było tylko zInternetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl). Dostępne było w dówch wersjach - internetowej - w formie kodu QR, a także do wydruku - w formacie PDF.


Unijne Certyfikaty Covidowe teraz dostępne w specjalnej aplikacji

Jednak od wtorku, 8 czerwca, Unijny Certyfikat Covidowy jest dostępny również na telefon za pomocą specjalnej aplikacji umożliwiającej odczytywanie kodów QR.

Jak poinformował minister Niedzielski, na ten moment aplikacja dostępna jest jedynie na telefonach z systemem iOS, jednak niebawem będą mogli korzystać z niej także posiadacze smartfonów z systemem Android.

- Od dziś w sklepie AppStore można pobrać aplikację do odczytu QR kodu w ramach Unijnego Certyfikatu Covidowego. Niedługo również w Google Play

- poinformował we wtorek wieczorem na Twitterze szef resortu zdrowia.


Unijny Certyfikat Covidowy - co to takiego?

UCC to dokumenty, które mają obowiązywać we wszystkich państwach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Warto jednak zaznaczyć, że większość krajów wprowadza je dopiero od 1 lipca (do tego należy doliczyć ewentualny okres przejściowy, który może trwać nawet sześć tygodni).

Certyfikaty te mają ułatwić podróżowanie między państwami, ale również być zaświadczeniem dla osób, które zostały już w pełni zaszczepione, by nie były one uwzględniane w limitach na imprezach, koncertach czy weselach.


Kto może otrzymać Unijny Certyfikat Covidowy?

Certyfikaty wydawane są w trzech sytuacjach. Jeśli dana osoba:

  • została w pełni zaszczepiona przeciw koronawirusowi,

  • ma status ozdrowieńca,

  • wykonała test w kierunku COVID-19 i uzyskała wynik negatywnyNicole Młodziejewska


[ze strony internetowej Głosu Wielkopolskiego]

Comments


bottom of page