top of page
  • sokwoj1

JUBILEUSZ ALEKSANDRY I BOGDANA JĘCZKOWSKICH (styczeń-marzec 2018)


60 lat minęło jak jeden dzień!

Spotykam się z jubilatami, aby porozmawiać po prostu o życiu.

Jak to się zaczęło i kiedy?

Poznaliśmy się 64 lata temu w Szkole Szybowcowej, gdzie odbywaliśmy szkolenie. Tam zdobyliśmy umiejętności pilotowania. Od 60-ciu lat jesteśmy małżeństwem.

I kto jest tym głównym pilotem w małżeństwie?

Obydwoje posiadamy uprawnienia pilota szybowcowego III klasy więc między nami nie ma rywalizacji. Wszelkie decyzje są zawsze przemyślane i wspólnie podejmowane, chociaż nieraz chciałoby się „polatać” pod chmurami, ale mąż to siła spokoju i zawsze wracam na ziemię.

Poznań to Wasze miasto?

Tak jesteśmy rodowitymi poznaniakami. Tu kończyliśmy naukę, żona z zawodu jest towaroznawcą, ja jako technik życie zawodowe związałem z zakładami przemysłowymi (Wiepofama, Elektromontaż). Pełniłem tam różne funkcje również kierownicze.

Mamy córkę, dwoje kochanych wnuków oraz dwoje ukochanych prawnuków-bliźniaków. Są one naszym oczkiem w głowie więc rozpieszczamy je bo od tego są dziadkowie.

Może to nie wychowawcze, ale tak jest.

W 2007 roku otrzymaliśmy List Gratulacyjny od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w związku z nadaniem nam medali za długoletnie pożycie małżeńskie.

Mieszkacie państwo na Osiedlu Kopernika i wiem, że jesteście wielkimi społecznikami. Jak udawało się godzić życie rodzinne z działalnością na rzecz innych?

Wszystko zależy od organizacji czasu i wzajemnego zrozumienia. Działamy społecznie od 90 lat ubiegłego wieku. Najpierw w Komitetach Obywatelskich. W Solidarności w Elektromontażu, byłem członkiem Komisji Zakładowej. W latach 1990-2004 byliśmy ławnikami Sądu Okręgowego oraz Kuratorami Sądowymi dla dorosłych.

Panie Bogdanie, proszę powiedzieć o pracy w Radzie Osiedla i Kole Emerytów.

Od wielu lat działam w Radzie Osiedla Grunwald Południe, byłem członkiem Zarządu w II i III kadencji. Pełniłem też funkcję Przewodniczącego Zarządu Rady Osiedla Kopernika – Raszyn.

Od 2009 roku nieprzerwanie pełnię funkcję Przewodniczącego Koła Emerytów nr 66 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

W wyborach w lutym br zostałem ponownie wybrany przewodniczącym Koła na następną 5 letnią kadencję. Jestem wieloletnim członkiem Zarządu Okręgu PZERiI.

Pani Aleksandro tkwi w Pani dusza artystyczna, proszę opowiedzieć o tej pasji i innych zainteresowaniach.

Moją pasją są kompozycje kwiatowe szczególnie kwiaty w obrazach. Można je zobaczyć w Sali gdzie spotykamy się z koleżankami i kolegami seniorami w klubie.

Poza tym uwielbiamy z mężem podróże, grzybobranie oraz spacery szczególnie po naszym parku im. ks. Jasińskiego.

Bardzo dziękuję za rozmowę i poświęcony czas. Życzę wielu pięknych lat w zdrowiu, bo ono jest niezbędne; - miłości, bo ona nadaje sens życiu; - wszystkiego najlepszego

Rozmawiała Elżbieta Hasińska

Radna, członek Zarządu

RO Grunwald Południe


[Informator Osiedlowy nr 83]

Comments


bottom of page