top of page
  • sokwoj1

KAWAŁ HISTORII MIĘDZY BLOKAMI (lipiec-listopad 2020)


Kawał historii między blokami (lipiec-listopad 2020)

Niepozorny, na pierwszy rzut oka, schron piechoty przy ulicy Babimojskiej co roku, pod koniec wakacji bierze udział w kultowych już Dniach Twierdzy Poznań. Miejsce to jednak tętni życiem przez cały rok.

Schron wzniesiono na początku XX wieku, dokładnie w 1904 roku. Miał wzmocnić osłonę tak zwanego Międzypola – odcinka pomiędzy Fortem VIII a VIIIa. Schron nie miał stałej załogi. Obsada schronu pojawiała się w warunkach bojowych, by zapobiegać przenikaniu nieprzyjaciela na tyły fortów i do miasta.

W odróżnieniu od samych fortów, już wtedy przestarzałych, schron przy Babimojskiej był nowoczesny. Nie ceglany, jak starsze dzieła forteczne, a betonowy. Miał sześć pomieszczeń żołnierskich i jedno oficerskie. Wewnątrz były prycze i ławki dla załogi, piece i miejsca na lampy olejowe. Wszystkie pomieszczenia łączył korytarz. Elewacja była widoczna tylko od strony miasta, była to ściana wyposażona w osiem wejść i tyleż okien. Reszta budowli ukrywała się pod ziemią. Duża liczba wyjść pozwalała obsadzie schronu szybko wydostać się na zewnątrz i zająć stanowiska polowe.

Schron nie odegrał żadnej roli podczas obu wojen światowych, po drugiej został przystosowany do potrzeb kierowania Obroną Cywilną i uodporniony, na ile było to możliwe, na działanie broni masowego rażenia. Zlikwidowano między innymi okna i większość wejść. Elewacja od strony miasta nie jest już widoczna.

Od kilku lat schron ma gospodarza – w ramach Projektu Schron opiekuje się nim grupa rekonstrukcji historycznej. Stąd udział tego miejsca w Dniach Twierdzy Poznań.

Obok schronu urządzono replikę okopu z czasów walk pozycyjnych na froncie zachodnim I wojny światowej, wewnątrz jest ekspozycja przedstawiająca funkcjonowanie stanowiska kierowania Obrony Cywilnej.

Schron można zwiedzać, choć w czas pandemii jest to utrudnione.

Poza imprezami o typowo historycznym charakterze w schronie (lub na zewnątrz) odbywają się takie między innymi wydarzenia jak:

Pracownia Creatium (coś dla miłośników majsterkowania), Psia Kafejka, Cykliczne Szydełkowanie czy Targ Wymiankowy (o którym już tu pisaliśmy).

Co się dzieje przy Babimojskiej najprędzej dowiemy się śledząc profil facebookowy Projektu Schron:

Adres to: Babimojska 9.

Schron opisany jest też na stronie internetowej

Poznańskiego Szlaku Fortecznego:

darp


[Informator Osiedlowy nr 93]

Comments


bottom of page