top of page
  • sokwoj1

KOREKTY BUDŻETU NA 2020 ROK (styczeń-czerwiec 2020)


Rok 2020 przyniósł zmiany w budżetach także na osiedlach. Złożyło się na to wiele czynników. W budżecie na 2020 rok postanowiliśmy nie zmieniać wydatków charytatywnych i społecznych realizowanych od kilku lat przez radę osiedla poprzedniej kadencji.

Jednak ze względu na COVID parafia realizująca półkolonie dla młodzieży zrezygnowała z wykonania zadania za 28 tysięcy PLN w tym roku.

Nie wiemy też jak wygląda wykonanie zadań pod tytułem organizacja śniadań wielkanocnych dla osób starszych i dla rodzin o łącznej wartości 22 tys PLN.

W zakresie integracji społeczno-kulturalnej planowaliśmy zaprosić organizacje pozarządowe do stworzenia inicjatyw integrujących mieszkańców w ramach miejskiego programu Centrum Inicjatyw Lokalnych za 20 tys. PLN. Niestety również na nas pandemia wymusiła rezygnację z pomysłu.

W zakresie inwestycyjnym otrzymaliśmy odmowy wykonania kilku zadań.

Największe wiązało się z remontem katastrofalnych chodników na ulicy Ściegiennego od Grunwaldzkiej do Podchorążych.

To ogromne zadanie, 1500 m chodników do wymiany. Chcieliśmy choć zacząć w tym roku. Prócz remontu ze względu na sąsiedztwo drzew wymagane jest także wykonanie projektu remontowego. Na projekt przeznaczyliśmy 89 tys. PLN, a na remont pierwszego odcinka 180 tys. PLN.

Ze względu jednak na spiętrzenie prac ZDM mimo pierwszych ustaleń sprzed roku, ostatecznie odrzucił nam to zadanie argumentując, że nie zdąży z wykonaniem projektu na tyle wcześnie, by rozpisać przetarg na remont. Projekt już powstaje, ale remont został odłożony.

Planowaliśmy też uspokoić ruch i zmniejszyć liczbę manewrów samochodowych oraz ułatwić dojście do przedszkola 46 na Księżycowej, gdzie nie ma chodnika po stronie przedszkola, a na szerokim poboczu rodzice dowożący dzieci skręcają, nawracają i przechodzenie przez jezdnię

jest tam niebezpieczne. Chcieliśmy nasz cel osiągnąć budową chodnika z drugiej strony za 60 tys. PLN. ZDM początkowo przekonywał nas, że skoro nie było tam chodnika, to należy wykonać wpierw jego projekt przed planowaniem jego budowy.

Jednak w tym kwartale otrzymaliśmy informację, że budowa chodnika nie jest tam możliwa ze względu na rosnące na poboczu piękne drzewa.

Jest to prawda, jednak dzisiaj na korzeniach tych drzew... parkują samochody.

Wobec powyższego skłaniamy się do wykonania pobocza pełnego zieleni, odtworzenia alei, która kiedyś na tej ulicy była, a parkowanie samochodów przenieść na jezdnię zmieniając ulicę na jednokierunkową.

Nie wiemy też na moment składu gazety, jaki będzie w tym roku los konkursu Zielony Poznań. 2 tys PLN przeznaczyliśmy na zakup nagród dla uczestników.

Udało nam się w ubiegłym roku dokonać ustaleń z wydziałem utrzymania dróg ZDM, że jeśli rada osiedla wykona dokumentację remontową, to ZDM wykona prosty remont ulicy Obozowej, polegający na ułożeniu od nowa historycznej kostki na dotychczasowym podkładzie.

Niestety w tym roku ZDM zmienił zdanie i odrzucił nam pozycję przygotowania dokumentacji remontowej.

Czekamy na informację ile taki remont miałby zatem kosztować.

W chwili obecnej przesunięcia w budżecie wynoszą aż 295 tys. PLN. Z tej kwoty 235 tys. PLN przesunęliśmy na remonty chodników.

Dotychczasowe środki powierzone przez ZDM wynosiły 23 tys. PLN oraz nasze wsparcie ich 42 tys. PLN, czyli razem 65 tys. PLN.

Teraz łącznie na remonty chodników przeznaczymy 300 tys. PLN w 2020 roku. Niestety jest to duży spadek, gdyż wg założeń z połowy 2019 roku,

Zarząd Dróg Miejskich miał zainwestować na osiedlu (tzw. środki powierzone) aż 180 tys. PLN w remonty chodników.

Niestety w wyniku zmian w ustawie o PIT z jesieni ub. roku, po uchwaleniu budżetu na ten rok dowiedzieliśmy się zimą, że kwota ta spadnie ze 180 tys. do rzeczonych 23 tys.

Dlatego jednogłośnie rada wsparła przesunięcie niewykorzystanych środków z budowy chodnika na Ściegiennego (patrz wyżej) na remonty innych chodników.

Dalej z tej kwoty 20 tys. Przeznaczone zostało na projekt na ulicy Księżycowej wspomniany wyżej.

Na najbliższej sesji rady osiedla w końcu lipca br. podejmowane będą decyzje odnośnie wykorzystania pozostałej kwoty 40 tys. PLN.

Do ustalania wydatków na 2021 rok dopiero siadamy i do połowy sierpnia ustalimy.

Jednak przez czerwiec przetoczyła się przez Poznań dyskusja o cięciach budżetów osiedli.

W dyskusjach zaproponowaliśmy stanowisko, które podjęło z nami 36 na 42 osiedla w Poznaniu, że wszelkie cięcia należy zacząć od konkursów grantowych, których nie otrzymuje każde osiedle, a utrzymać w maksymalny możliwy sposób podstawę budżetu osiedla, czyli tzw. kwot wolnych.

Argumentowaliśmy, że w czasie zrozumiałych cięć wydatków, należy w pierwszej kolejności solidarnie zrezygnować z wydatków bonusowych, z których skorzystają nieliczni, a utrzymać podstawy wydatków, którymi są budżety osiedli.

Udało się to tylko w części i budżety osiedli zostaną zmniejszone o ok. 8 zamiast 16%.

W przypadku Grunwaldu Południe budżet osiedla wyniesie 724 tys. PLN wobec 782 tys. PLN w 2020 roku, czyli o 7,5% mniej.

Włodzimierz Nowak


[Informator Osiedlowy nr 91-92]

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

XXI SESJA RADY OSIEDLA GRUNWALD POŁUDNIE

8 grudnia 2021 r. o godzinie 18:00 odbędzie się, w trybie zdalnym, XXI sesja Rady Osiedla Grunwald Południe. Porządek obrad: 1. Otwarcie sesji, stwierdzenie kworum, powołanie protokolanta. 2. Wystąpie

Comments


bottom of page