top of page
  • sokwoj1

PO BIBELOTY DO SCHRONU (styczeń-czerwiec 2020)


Przy ulicy Babimojskiej, niemal w środku Osiedla Kopernika. Mieści się tam autentyczny schron z czasów zimnej wojny. Miejsce, od kiedy ustały przyczyny jego budowy, przez wiele lat popadało w ruinę, teraz zyskało drugie życie. Dzięki społecznikom.

Regularnie, co dwa tygodnie, w niedziele, odbywa się tam targ wymiankowy: każdy może przynieść przedmioty już mu niepotrzebne, a zabrać do domu to, co akurat mu się przyda.

Nikt nie zostanie wyproszony, gdy coś zabierze nic w zamian nie zostawiając, jednak atmosfera tego miejsca sprawia, że chętniej się dzielimy. Zwłaszcza, że w każdym domu znajdą się przedmioty, których już nie potrzebujemy, a wyrzucić żal.

Tytułowe bibeloty to tylko jeden z działów, bo targ wymiany podzielony jest tematycznie: są jeszcze między innymi odzież, multimedia, gry, artykuły dla dzieci, i tak zaskakujące dobra jak kaski górnicze czy torby od masek przeciwgazowych.

Targ zresztą żyje, jego struktura przystosowuje się na bieżąco do przyniesionych przedmiotów.

Następna edycja: 26 lipca, jeśli nie będzie lało, bo targ odbywa się na wolnym powietrzu.

Targ to nie wszystko, co czeka na Babimojskiej – jest też ogród społeczny, działający na zasadzie wspólnej uprawy i wymiany.

Na chętnych czeka też gra logiczna Herbarium i miejsce do grillowania, o które gdzie indziej na osiedlu trudno (ogród otwarty jest od wtorku do soboty, pomiędzy 15 a19).

To miejsce to także sam schron.

Chwilowo, ze względu na pandemię nieczynny, ale wkrótce ma być otwarty dla zwiedzających, ciekawych klimatu z czasów zimnej wojny.

Dotąd odbyło się tam wiele wydarzeń na przykład z okazji dni Twierdzy Poznań.

Organizatorzy korzystając z przymusowej przerwy w zwiedzaniu dezynfekują obiekt i zmieniają jego aranżację.

Projekt Schron jest otwarty na inicjatywy zewnętrznych partnerów.

Więcej informacji o tym, co dzieje się na Babimojskiej:

Darek Preiss


[Informator Osiedlowy nr 91-92]

Comments


bottom of page