top of page
  • sokwoj1

ZIELEŃ DLA GRUNWALDU. BĘDZIE GDZIE ODPOCZĄĆ. (lipiec-wrzesień 2019)Na Grunwaldzie nie brakuje zakątków, które czekają jeszcze na odkrycie i które mają szansę

stać się przyjaznymi, zielonymi oazami dla mieszkańców. Jesteśmy właśnie o krok bliżej zmian w dwóch nowych lokalizacjach. Rada osiedla uchwaliła rekomendacje dotyczące projektów zagospodarowania terenów zielonych przy Husarskiej i Kanclerskiej oraz między Bułgarską i Podkomorską. W najbliższych latach liczymy na realizację obu założeń. Jak dziś funkcjonują te przestrzenie i jakie przewidujemy zmiany?

Skwer przy Husarskiej

Niewielki skwerek pod oknami balkonów domów z ul. Husarskiej w dzień funkcjonuje przede wszystkim, jako spokojna trasa piesza w poprzek osiedla do przystanku tramwajowego. Nikt nie przystaje: zieleń jest zaniedbana, brakuje ławek. Wieczorem pojawiają się tu jeszcze właściciele psów, a w nocy skwerek zamiera. Przestrzeń oświetla co najwyżej światło księżyca, ale ono nie wystarczy, żeby ominąć wszystkie nierówności na dawno nieodnawianych alejkach.

Według rekomendacji Rady powinien być to zaciszny, przyjazny dla seniorów skwerek z wygodnymi ławkami i odnowioną zielenią.

Sposób poprowadzenia alejek mógłby być skorygowany, żeby uwzględnić główne ciągi piesze i odsunąć je chociaż częściowo od wystających korzeni drzew. Koniecznie powinny pojawić się też latarnie.

Na polance przy ścianie garaży można ustawić kilka urządzeń do ćwiczeń oraz stół do ping-ponga, żeby przestrzeń ta żyła również wieczorami i była dzięki temu bezpieczniejsza.

Proponuje się ponadto ustawienie budek dla jerzyków i innych małych ptaków.

Skwer przy Gastronomiku

W sąsiedztwie Gastronomika znajduje się dość duży zielony teren, który jest poprzecinany obecnie kilkoma ścieżkami.

W przypadku tego skweru Rada przychyliła się do skonsultowanych z mieszkańcami rekomendacji sąsiedzkiego stowarzyszenia „Abisynia”. Wszyscy zgadzają się, że planując aranżację skweru, należy chronić obecny tam, bogaty drzewostan.

Alejki najlepiej poprowadzić śladem istniejących przedeptów, bez konieczności brukowania.

Postuluje się nowe nasadzenia drzew i krzewów, a także wysianie łąki kwietnej.

Na skwerze mógłby się pojawić niewielki plac zabaw, drążki dla parkourowców, psi wybieg, a także miejsce piknikowe.

Wskazane byłoby, żeby garaże zasłonić pnączami lub krzewami o zwartym przekroju.

Oczywiście niezbędne są też elementy małej architektury: ławki, dodatkowy kosz na śmieci, latarnie. Nowy skwer upiększyć by też mógł nowoczesny element rzeźbiarski.

Inwestycja ZZM

Inwestycję nadzoruje ze strony urzędu Zarząd Zieleni Miejskiej.

Obecnie czekamy na stosowne projekty.

Środki znalazły się w budżecie miejskim dzięki radnemu Bartłomiejowi Ignaszewskiemu.

Trzymamy kciuki za jak najszybszą realizację wizji.

Tadeusz Mirski


[Informator Osiedlowy nr 89]

Comentários


bottom of page