top of page
  • sokwoj1

MIASTO WYCHODZI Z GOAP I APELUJE DO MIESZKAŃCÓW: SKŁADAJCIE DEKLARACJE ŚMIECIOWE (28 X 2021)Do tej pory wpłynęło ich zaledwie 1500 deklaracji z oczekiwanych 50 tysięcy.


Od 1 stycznia 2022 roku miasto będzie nadzorować odbiór odpadów od mieszkańców. Tym samym przestanie być członkiem Związku Międzygminnego GOAP. - Dzięki temu będzie można uszczelnić i uprościć system odbioru odpadów i spowolnić wzrost stawek opłat za wywóz śmieci. Zmiana pozwoli efektywniej skupić się na konkretnych potrzebach mieszkańców Poznania. Miasto odzyska głos w sprawie gospodarki odpadami i będzie mogło sprawniej reagować na zmiany prawne. Zmiana pozwoli także na większą decyzyjność rady miasta czy rad osiedli - tłumaczy Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.


Teraz to miasto będzie odpowiedzialne za odbiór odpadów, a to wiąże się z przejęciem wielu kompetencji w tym zakresie. Obecnie kluczową sprawą jest przyjęcie deklaracji śmieciowych od mieszkańców.

- Obowiązkiem tym są objęci przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, działek i domków wypoczynkowych, a także obiektów, które nie są na stałe zamieszkałe - np. biur, sklepów, restauracji czy punktów usługowych. W przypadku osób mieszkających w blokach czy kamienicach, zadanie to spoczywa na spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych - wyjaśnia Katarzyna Kruszka - Pytlik, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP.


Jak złożyć deklarację? Miasto zachęca, by robić to online poprzez portal Przyjazne Deklaracje. Ale opcji jest więcej: elektronicznie przez platformę ePUAP2, drogą pocztową na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań lub osobiście w Punktach Obsługi Klienta (przy ul. 3 Maja 46, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, ul. Wszystkich Świętych 1, ul. Małachowskiego 10) - po uprzedniej rezerwacji na stronie lub telefonicznie przez miejską infolinię Poznań Kontakt pod nr 61 646 33 44.


Nowe deklaracje będą obowiązywać od 1 stycznia, ale najlepiej złożyć je już teraz. - Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów, ewentualnych kolejek czy przeciążenia systemu, a także problemów z odbiorem odpadów w nowym roku. Do czwartku złożono 1 430 deklaracji (627 online i 803 w wersji papierowej) - zdradzają urzędnicy. W sumie do miasta powinno ich wpłynąć około 50 tysięcy.


Choć miasto opuści GOAP od 1 stycznia, do końca czerwca przyszłego roku w odbiorze odpadów nic się nie zmieni. Łącznie z opłatami.


Autor: KaT


[ze strony internetowej epoznan]

Comments


bottom of page