top of page
  • sokwoj1

„POLICJA RADZI” (styczeń-luty 2014)


Śledząc informacje w mediach możemy co pewien czas natrafić na wiadomość o kradzieżach w mieszkaniach dokonanych przez osoby, które podają się za rodzinę, czy pracowników instytucji państwowych.

Seniorzy otrzymali broszury informacyjne, a pan st. sierżant Mariusz Fabisiak policjant z Referatu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii, komisariatu policji Poznań Grunwald przeprowadził prelekcję z zakresu „Bezpieczeństwo własne i ochrona dóbr osobistych”.

Nadal duża liczba osób w podeszłym wieku chętnie otwiera drzwi przed nieznajomymi, którzy niejednokrotnie podają się za krewnych z rodziny, lub pracowników różnych instytucji.

W związku z powyższym omówiono sposoby działania przestępców posługujących się metodami na tzw. wnuczka, gazownika czy administratora, podając przykłady postępowania przestępców.


Na co należy zwrócić uwagę aby nie stać się ofiarą przestępstwa ?

1. Nie wpuszczajmy osób nieznajomych do naszego mieszkania. Przed otwarciem drzwi sprawdźmy przez wizjer, domofon kto dzwoni do naszego mieszkania, zapytajmy się o cel wizyty, nazwisko, imię oraz instytucję, którą reprezentuje.

2. Nie pozostawiajmy tej osoby samej i pamiętajmy by zamykać drzwi na zamki.

3. Poprośmy o okazanie legitymacji służbowej oraz numer telefonu, a w razie jakiejkolwiek wątpliwości zweryfikujmy podane dane. Możemy przecież sprawdzić telefoniczne, czy osoba taka tam pracuje i czy powinna wykonywać swoje czynności akurat w miejscu naszego zamieszkania.

4. Możemy poprosić o przyjście w innym terminie gdy nie będziemy sami w mieszkaniu, prosząc o towarzystwo np. sąsiada na kolejne spotkanie. Możemy również zadzwonić na Policję pod numer 997 i poprosić o pomoc.

5. W przypadku najgorszego, gdy staniemy się ofiarami przestępstwa, starajmy się zapamiętać wygląd sprawcy i jak najszybciej skontaktujmy się z Policją, zawiadamiając o przestępstwie.


Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony mediów jak i seniorów, którzy pojawili się w dość licznej grupie.


st. sierż. Mariusz Fabisiak

Wydział Prewencji KP Poznań - Grunwald


[Informator Osiedlowy nr 68]

Comments


bottom of page