top of page
  • sokwoj1

PONAD 700 DZIKICH WYSYPISK W POZNANIU ODKRYTYCH W TYM ROKU. O 200 WIĘCEJ NIŻ W 2020 (16 IX 2021)



Dane są mało optymistyczne.


Nie dbamy o czystość, nie dbamy o ekologię. Najnowsze dane straży miejskiej tylko to potwierdzają. Straż miejska właśnie poinformowała, że od początku roku w Poznaniu ujawniono 711 dzikich wysypisk śmieci. Dla porównania, w analogicznych okresach 2019 i 2020 roku było ich o 200 mniej.


- Tylko w tym roku z nieruchomości miejskich, na zlecenie Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami (WGN UMP), usunięto 125 ton odpadów komunalnych, 13 ton mebli i 5 ton gruzu. Jeżeli dodamy do tego wysypiska usuwane z terenu lasów poznańskich, poboczy dróg, parków i działek mieszkalnych, to okaże się, że skala problemu jest olbrzymia, a koszty sprzątania pokrywane z budżetu miasta liczone są w milionach złotych - wyjaśniają mundurowi.

Najwięcej wysypisk pojawia się na poznańskim Nowym Mieście. Znaleziono ich tutaj 123. 25 osób odpowiedzialnych za powstanie części z nich ukarano mandatami i nakazano im uprzątnięcie terenu. W pozostałych przypadkach koszty porządkowania spadły na właścicieli terenów.


- Przy ulicy Trzebiatowskiej w jednym z budynków osoby tam przebywające w krótkim czasie nagromadziły spore ilości rozmaitych odpadów, a te stały się siedliskiem gryzoni. Interwencja strażnika rejonowego Referatu Jeżyce zakończyła się wysokim mandatem i nakazem uprzątnięcia odpadów w terminie 14 dni. Wszystkie odpady muszą być posegregowane zgodnie z obowiązującymi zasadami recyklingu. Sprawa w toku - wyjaśnia SM. - Pod koniec sierpnia na pobocze ulicy Michałowo wyrzucono dwa worki wypełnione odpadami z gospodarstwa domowego. Przy typowaniu adresu nieruchomości, z której śmieci pochodziły, pomogli sami mieszkańcy. Kontrola we wskazanym miejscu potwierdziła przypuszczenia - brak deklaracji do GOAP i zaśmiecanie miejsc publicznych przełożyło się na mandaty w łącznej kwocie 600 zł. Porzucone odpady zostały przeniesione na teren nieruchomości i po otrzymaniu pojemników wszystkie zostaną posegregowane (deklarację do GOAP zawarto 1 września) - dodaje.


- Miejsca wymagające porządkowania można zgłosić poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Straży Miejskiej. Można to zrobić także telefonicznie - dzwoniąc na numer 986 oraz e-mailowo - adres: sm@um.poznan.pl.

Coraz bardziej popularnym kanałem komunikacji jest aplikacja na telefony komórkowe smart city. Od początku roku przez aplikację użytkownicy zgłosili 4934 sprawy. Zgłoszenia dotyczące SM to 2704 w trzech kategoriach: Pojazdy, Środowisko, Zwierzęta.


Autor: KaT


[ze strony internetowej epoznan]

Comments


bottom of page