top of page
  • sokwoj1

POZNAŃ W STYCZNIU MOŻE UTONĄĆ W ŚMIECIACH. MIESZKAŃCY NIE SKŁADAJĄ DEKLARACJI ŚMIECIOWYCH. (9 XII)


Nie będzie więc wiadomo, dokąd ma przyjechać śmieciarka.


Z najnowszych danych wynika, że dotychczas złożono zaledwie 12 tysięcy deklaracji śmieciowych z oczekiwanych 50 tysięcy. - Jeśli nie chcemy by pierwsze tygodnie nowego roku kojarzyły się nam z górą śmieci przed naszym domem, to już dziś powinniśmy złożyć deklarację za odpady - apelują urzędnicy.


Od stycznia miasto przestanie być członkiem Związku Międzygminnego GOAP i będzie samodzielnie nadzorować odbiór odpadów od mieszkańców. Żeby sprawnie odbierać śmieci, urzędnicy muszą wiedzieć, dokąd wysyłać śmieciarki. Bez złożonych deklaracji, nie będzie można tego zrobić.


Mieszkańcy mogą składać deklarację online przez portal Przyjazne Deklaracje,

przez platformę ePUAP2,

tradycyjną pocztą na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań,

a także osobiście w Punktach Obsługi Klienta (trzeba się wcześniej umówić na wizytę).Kto musi złożyć deklarację? Oto lista:


- właściciele nieruchomości zamieszkanych (w tym współwłaściciele, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, osoby faktycznie władające nieruchomością oraz najemcy lub dzierżawcy lokali, jeżeli taki obowiązek wskaże im w umowie właściciel nieruchomości),


- właściciele nieruchomości mieszanych (czyli takich, które w części stanowią nieruchomość zamieszkaną, a w części nieruchomość niezamieszkaną),


- właściciele nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych/ domków letniskowych,


- właściciele nieruchomości niezamieszkanych (biur, szkół, sklepów, punktów usługowych, restauracji, szpitali itp.), którzy dotychczas objęci byli systemem odbioru odpadów przez ZM GOAP (mieli złożone do ZM GOAP deklaracje).


- Obowiązkiem tym są objęci przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, działek i domków wypoczynkowych, a także obiektów, które nie są na stałe zamieszkałe - np. biur czy restauracji. W przypadku osób mieszkających w blokach czy kamienicach, zadanie to spoczywa na spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych - wyjaśniają urzędnicy.


Choć miasto opuści GOAP od 1 stycznia, do końca czerwca przyszłego roku w odbiorze odpadów nic się nie zmieni. Łącznie z opłatami.


Autor: KaT

[ze strony internetowej epoznan]

Comments


bottom of page