top of page
  • sokwoj1

POZNANIACY PALĄ ŚMIECIAMI. SYPIĄ SIĘ MANDATY (28 października 2021)Spalanie nieprzeznaczonych do tego odpadów to jedno ze źródeł zanieczyszczenia środowiska.


Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie od mieszkańców Piątkowa, gdzie w jednej ze stolarni miało dochodzić do spalania odpadów pochodzących z produkcji mebli, zabrudzonych pianką poliuretanową, kawałków płyt laminowanych oraz odpadów zielonych. Funkcjonariusze na miejscu zastali ogromny bałagan - teren zaśmiecony był kawałki płyt i drewna.


- W stolarni brakowało także pojemników do segregacji odpadów. Ponieważ na miejscu nie było właściciela firmy został on wezwany do siedziby referatu Ekopatrolu w celu wyjaśnienia sprawy. Mężczyzna stawił się w umówionym terminie i po rozmowie ze strażnikiem zobowiązał się do usunięcia wszystkich odpadów we właściwy sposób oraz podpisanie umowy z GOAP. Nie obyło się także bez mandatów jakie nałożył na właściciela strażnik, w wysokości 600 zł - relacjonował Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.


- Przy okazji chcemy przypomnieć mieszkańcom i użytkownikom rodzinnych ogrodów działkowych o zakazie spalania odpadów zielonych - Problematykę powyższą reguluje m.in. art. 191 w związku z art 155 Ustawy o odpadach z 2012 r. Zabrania się termicznego przekształcania odpadów (spalania odpadów) poza instalacjami - spalarniami. Zakaz ten dotyczy również odpadów roślinnych, gdyż są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Nie można spalać w ogniskach odpadów roślinnych takich jak liście, trawa, kwiaty, a nawet obcięte gałęzie drzew, gdyż odpady te objęte są obowiązkiem selektywnego zbierania - dodał Przemysław Piwecki.


W ostatnich dniach kary nałożono m.in. na działkowicza z ul. Samotnej, który za spalanie gałęzi zapłacił 500 zł. Kolejne mandaty za podobne ogniska nałożono także na jego sąsiadów.


W sumie od początku września na poznaniaków nałożono 38 mandatów z tytułu spalania zabronionych odpadów. Pobrano też 4 próbki z palenisk do dalszych badań.


Autor: sk


[ze strony internetowej epoznan]

Comments


bottom of page