top of page
  • sokwoj1

SENIORKA STRACIŁA 250 TYS. ZŁOTYCH! (21 czerwca 2021)

Zaktualizowano: 30 cze 2021


Po raz kolejny apelujemy do osób starszych o nieprzekazywanie pod żadnym pozorem pieniędzy osobom, które podają się za funkcjonariuszy Policji lub działają pod inną "legendą". Jeżeli podczas rozmowy telefonicznej z obcą osobą słyszymy sugestię, że musimy przekazać komuś nasze pieniądze, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. Wtedy natychmiast należy odłożyć słuchawkę i zadzwonić na numer 112!


Co jakiś czas do policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu docierają sygnały o powtarzających się próbach wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Przestępcy cały czas zmieniają sposób działania i wymyślają nowe historie, mające na celu skłonienie seniorów, do przekazania pieniędzy.


W ostatnim czasie popularne stały się telefony od osób, które podając się za policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji straszą rozmówców, że ich pieniądze zgromadzone na kontach bankowych nie są bezpieczne i muszą je, jak najszybciej stamtąd wyciągnąć i przekazać do depozytu lub informują, że bliska osoba spowodowała wypadek drogowy i może uniknąć konsekwencji karnych, jeśli zostanie wpłacona odpowiednia kaucja.


Taka sytuacja miała miejsce 18 czerwca br. na terenie Tarnowa Podgórnego. Do starszej kobiety zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta, który poinformował ją o tym, że jej córka spowodowała wypadek drogowy.


Kontynuował rozmowę twierdząc, że w wyniku tego zdarzenia jedna osoba została ciężko ranna i jest w szpitalu. Rozmówca oświadczył, że młodej kobiecie grozi wiezienie, lecz może uniknąć tych przykrych konsekwencji, jeśli zostanie wpłacona za nią kaucja. Mężczyzna poleciał seniorce przekazanie wszystkich oszczędności, które posiadała. Ponadto nakazał starszej kobiecie, aby z nikim się nie kontaktowała i nie rozmawiała, a kiedy gotówka zostanie odebrana, jej córka wróci do domu.


78-latka wierząc, że pomaga bliskiej osobie w kłopotach, bez zastanowienia spakowała swoje oszczędności życia i przekazała je mężczyźnie, który po krótkim czasie od rozmowy przyjechał do jej domu. W tym samym czasie rozmówca nakazał seniorce, aby telefon był cały czas aktywny i czynny w rozmowie z nim.


Jak się później okazało, córka starszej kobiety kilkukrotnie próbowała się z nią skontaktować, lecz numer był zajęty. Postanowiła więc odwiedzić mamę osobiście. W momencie spotkania kobiet, wyszło na jaw, że starsza kobieta został oszukana przez przestępców, którzy działając na jej emocjach wyłudzili 250 tysięcy złotych.


Funkcjonariusze chcąc dotrzeć do wszystkich seniorów proszą o pomoc. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc, jak działają przestępcy, seniorzy nie dadzą się oszukać!


Ostrzegamy: każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy TO OSZUST!


/Źródło: Poznańska Policja, Marta Mróz/


[ze strony internetowej miastopoznaj.pl]

Comments


bottom of page