top of page
  • sokwoj1

ZA BRAK DEKLARACJI DOTYCZĄCEJ ŹRÓDŁA OGRZEWANIA GROZI KARA. JAK TO ZAŁATWIĆ W POZNANIU? (1 VII 2021)


Do złożenia takiej deklaracji zobowiązany jest każdy właściciel lub zarządca domu.


1 lipca ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Powstała, by zbierać informacje dotyczące źródeł ogrzewania budynków - dane te mają pomóc w wymianie pieców i w walce ze smogiem. W praktyce wiąże się ona z tym, że od 1 lipca każdy właściciel lub zarządca budynku powinien złożyć deklarację, w której wskaże, czym ogrzewa swój dom.


Deklaracje można składać na dwa sposoby: przez internet(tutaj) lub w formie papierowej - w stolicy Wielkopolski przyjmuje je Poznańskie Centrum Świadczeń.


Deklaracje można składać w siedzibie PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub przy ul. Małachowskiego 10 - mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora PCŚ. Nie trzeba drukować dokumentu wcześniej. Jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy PCŚ pomogą go wypełnić. Następnie wprowadzą deklarację do systemu - dodaje.


Składanie deklaracji rozpoczęło się 1 lipca 2021 r. - od tego dnia właściciel lub zarządca istniejącego już budynku ma 12 miesięcy, by to zrobić. W przypadku nowego budynku, w którym zostało uruchomione źródło ciepła, termin na złożenie deklaracji wynosi 14 dni.


Najemca nie ma obowiązku zgłaszania źródeł ciepła. Powinien to zrobić wyłącznie właściciel lub zarządca. Deklaracji nie muszą również składać poszczególni mieszkańcy bloków - chyba, że w ich lokalu znajduje się indywidualne źródło ciepła, np. kominek. Wówczas deklarację powinni złożyć samodzielnie - informują miejscy urzędnicy.

Każdemu, kto nie dopełni obowiązku, grozi grzywna, wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń - dodają.

Autor: j


[ze strony internetowej epoznan]

Yorumlar


bottom of page