top of page
  • sokwoj1

ZAKAŻENIE KORONAWIRUSEM. JAK SIĘ ZACHOWAĆ I GDZIE W POZNANIU SZUKAĆ POMOCY? (1 LUTEGO 2022)Tylko we wtorek, 1 lutego, w Poznaniu potwierdzono 889 -nowych zakażeń.


Wśród najczęstszych objawów zakażenia wymienia się wysoką gorączkę, kaszel, duszności oraz utratę węchu lub smaku. Rzadziej też bóle mięśni i głowy, biegunkę i wysypkę. Jak to jest w przypadku wariantu Omikron?


Zakażenia tym wariantem są nieco łagodniejsze tylko u osób zaszczepionych.

Natomiast u osób niezaszczepionych przebieg jest bardzo agresywny z szybko narastającą niewydolnością oddechową wymagającą podłączenia do respiratora albo z rozwojem ciężkiej postaci sepsy - przyznaje profesor Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu im. J. Strusia.


Nadal jednak mamy do czynienia z groźnym wirusem, dlatego nie należy lekceważyć objawów takich jak: ból gardła, kaszel, katar, silne bóle głowy, gorączka czy bóle mięśni i stawów, które w pierwszym etapie mogą być błędnie utożsamiane ze zwykłym przeziębieniem - dodaje.


W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym - zwłaszcza w sytuacji, gdy miało się kontakt z osobą zakażoną. Jeśli będzie podejrzewał zakażenie koronawirusem, może skierować pacjenta na test.


Skierowanie na test PCR może wystawić lekarz rodzinny - w tym celu należy skontaktować się ze swoją przychodnią. Prostsza opcja to skierowanie na test PCR wystawione online. Aby je otrzymać, wystarczy wejść tutaj i odpowiedzieć na zadane tam pytania.


Następnie wybrać jeden z dwóch wariantów postępowania: "zlecenie online" - wówczas należy zalogować się przez profil zaufany i wysłać zgłoszenie. Zlecenie na test zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny. "zlecenie przez konsultanta" - z osobami, które wybiorą tę opcję, skontaktuje się konsultant, który wystawi zlecenie na test podczas rozmowy. Konsultanci pracują 7 dni w tygodniu od 8:00 do 18:00 (również w weekendy i święta). Formularze złożone po godz. 18.00 są obsługiwane kolejnego dnia lub później. Następnie wystarczy czekać na SMS z proponowanym miejscem oraz godziną testu (można je skorygować).


Można też udać się do apteki i tam wykonać test antygenowy. W Poznaniu można to zrobić w trzech placówkach (stan na 1 lutego). Listę aptek znajdziemy tutaj. Wynik swojego testu można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta, na stronie: pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta. Osoby, których test okazał się pozytywny, są objęte obowiązkową izolacją Jeśli test okazał się pozytywny, WHO zaleca, by obserwować się pod kątem ewentualnych objawów przez 14 dni.


Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na takie objawy jak: kaszel, ból w klatce piersiowej czy gardła, trudności w oddychaniu, duszność, osłabienie a także utrata łaknienia, wymioty czy biegunka - wylicza prof. Iwona Mozer-Lisewska.

Niepokojące dla nas powinny być wszystkie objawy, które pojawiły się nagle. Obecnie lepiej na wyrost korzystać z porad lekarza pierwszego kontaktu, niż cokolwiek zaniedbać.

COVID-19 to bardzo poważna, zagrażająca życiu choroba, której nie należy leczyć na własną rękę.

Jedynie w początkowej fazie infekcji można stosować środki przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu podawane według ścisłych zaleceń i pod nadzorem lekarza. Szczególnie u osób ze schorzeniami wątroby. Absolutnie przestrzegam, by nie stosować na własną rękę Amantadyny! Ani innych preparatów, które nie są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych - dodaje.


Prof. Iwona Mozer-Lisewska podkreśla również, że jeśli stan zdrowia zakażonej osoby jest na tyle dobry, że przez cały czas choroby może ona pozostać w domu, powinna pamiętać o nawadnianiu organizmu i piciu przynajmniej 2-3 litrów wody mineralnej niegazowanej dziennie.


Ważne jest również, aby nie zaprzestawać leczenia chorób współistniejących takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego i innych. Przy każdej najmniejszej wątpliwości należy kontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.


Lekarze przypominają, że najlepszą ochroną jest szczepionka. W Poznaniu zaszczepić się można m.in.: - w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych (rejestracja osobiście lub pod numerem telefonu 61 647 77 20 lub 690 356 436; także poprzez formularz dostępny na stronie: posum.pl/kontakt - trzeba wybrać poradnię "Szczepienia COVID-19"; punkt rejestracji na szczepienia w budynku przychodni działa w dni robocze w godzinach 8:00-14:00); - w szpitalu im. J. Strusia (nr tel. 798 844 029 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00 lub kontakt mailowy: szczepieniecovid@szpital-strusia.poznan.pl); - w szpitalu im. F. Raszei (rejestracja od poniedziałku do piątku od godz. 10:00 do 13:00, w portierni szpitala lub telefonicznie: 61 22 45 440; 61 22 45 435 lub 790 660 663) - oraz w innych przychodniach - ich listę można znaleźć tutaj.


Zarejestrować się na szczepienie można także: - kontaktując się z wybranym punktem szczepień, - przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, - wysyłając SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, - poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.


Autor: j

[ze strony internetowej epoznan]

Comments


bottom of page