top of page
  • sokwoj1

CHROŃMY NASZE CHODNIKI (lipiec-wrzesień 2018)Czy musimy pozwalać na ciągłe niszczenie naszych chodników, również tych najnowszych – świeżo odnowionych?

Widzimy czasami jak, nawet zaraz po remoncie, zaczyna się dewastacja.

Przyczynę większości największych zniszczeń naszych chodników stanowią samochody, których właściciele beztrosko, uporczywie parkują na chodnikach.

Wielu kierowców potrafi znaleźć miejsca dla swojego auta, nie szkodząc sąsiadom: w garażu, na posesji, na jezdni, itp.

Jednak nie wszyscy…


Chodniki, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do przemieszczania się pieszo. Dla samochodów są jezdnie i parkingi. Są naprawiane są za nasze wspólne pieniądze - Twoje i moje.


Należą więc do każdego z nas: do osób starszych, młodzieży, matek z dziećmi, wszystkich mieszkańców miasta. Każdemu pieszemu mają też służyć. Tymczasem dzisiaj trudno jest przecisnąć się między samochodami stojącymi w nieodpowiednich miejscach, potykamy się o pęknięte i rozjeżdżone płytki, zapadamy w kałużach nawet po niewielkim deszczu.

Wszyscy mamy takie same prawa i wszyscy mamy prawo czuć się wygodnie i bezpiecznie na swoim chodniku.W Rejonie rady osiedla: Grunwald Południe ogólna długość chodników wynosi ok.: 72,6 km, tymczasem wspólne środki, rozdzielane przez Radę Osiedla pozwalają rocznie na naprawę zaledwie ok 1% tej długości (średnio rocznie ok. 773 m chodnika).

Zatem praktyka wskazuje, że tam gdzie obecnie udało się chodnik odnowić, kolejną naprawę będzie można przeprowadzić może dopiero za kilkadziesiąt lat.

Szanujmy więc i chrońmy nasze dobro jak najdłużej!


Jesteśmy Wielkopolanami, często od pokoleń, i powinno nam być bliskie poczucie gospodarności – nie możemy pozwalać na wyrzucanie pieniędzy w błoto – tym razem pod niektóre koła…

Przywracajmy poznański porządek tam gdzie zaczyna go brakować. Szanujmy nasze wspólne wydatki, wydatki każdego z nas.Jeśli ktoś z nas zauważy nieprawidłowości, może poprosić o zmianę postępowania.

Często taka grzeczna prośba zupełnie wystarcza dla poprawienia sytuacji.


Może też problem zgłaszać do Straży Miejskiej (nr telefonu 986).

Nie pozwalajmy się zastraszać!


Pamiętajmy, piesi stanowią większość.


Wierzę, że zdołamy wspólnie zmienić obecną sytuację i obyczaje …
Prosimy o uwagi n/t chodników, które można kierować na adres:

sokwoj@poczta.onet.pl[Informator Osiedlowy nr 85]


bottom of page