top of page
  • sokwoj1

Ś. P. JERZY MENCEL – WSPOMNIENIE (lipiec-listopad 2020)


Ś. p. Jerzego trudno było nie poznać. Drobnej postury, dynamiczny, komunikatywny.

Kojarzyłem Go najpierw z parafią pw. Świętej Rodziny, gdzie był wszechstronnie aktywny. Już przed 9.00 rano czy to poniedziałek, czy piątek, wracał z kościoła.

Pierwszy kontakt z Jerzym na gruncie Rady Osiedla Grunwald Południe miałem przy okazji inicjatywy dla małżeństw i rodzin „R jak Rodzina / Gdzie jest Ojciec?”, którą organizowałem w Szkole Podstawowej nr 7 na początku 2012 r., a do czego Przewodniczący chętnie się włączył, zachęcał Radę i swoją obecnością ubogacił. W tych okolicznościach się poznaliśmy. Potem były konsultacje planu zagospodarowania okolic ul. Babimojskiej, gdzie pomagałem formułować opinię. Zawsze przy spotkaniu chciał zamienić dwa zdania, z których robiło się i dwadzieścia. Potem sprawy potoczyły się szybko.

Kiedy zdradziłem zainteresowanie kandydowaniem do Rady Osiedla, Jerzy bardzo się tym zainteresował. Przepowiadał mi konkretną karierę „osiedlowca”, ale scenariusz w międzyczasie się rozwinął. Mimo iż startowałem i działałem z pozycji niezależnego wobec Zarządu, zawsze mogłem liczyć na Jego wsparcie, opinię. Mimo jakichś 40 lat różnicy wieku szybko przeszliśmy na „Ty”. W osobistych poglądach był zdecydowany, czasem posługiwał się barwnym słownictwem, sympatie i antypatie miał wyrobione, było wiadomo, czy jest za, czy przeciw.

Starałem się pomagać Przewodniczącemu w zmaganiach ze sprzętem komputerowym – drukarkami, Internetem, do czego jako starej daty elektronik miał stale zapał.

Mimo odejścia z Rady w 2016 r. pozostał aktywnym sąsiadem, rozmówcą, uczestnikiem parafialnych wspólnot, także starał się wspomagać rodzinny budżet pracując. I tak zastało Go pogorszenie zdrowia, z którego w pierwszej fazie wyszedł obronną ręką – tak się przynajmniej nam wydawało.

Dalej przemierzał osiedle, służył w formacji ministrantów-seniorów, w Żywym Różańcu. Można powiedzieć, że żył do samej śmierci…

Widziałem Jerzego jeszcze parę dni przed śmiercią, nie zaczepiłem… i zaskakująca informacja o odejściu.

Spoczywaj w pokoju Jurku, żyj wiecznie!

Krzysztof Rosenkiewicz

Radny Miasta Poznania, Radny Osiedla Grunwald Południe w latach 2015-2019


[Informator Osiedlowy nr 93]

Comments


bottom of page