top of page
  • sokwoj1

CO ZROBILIŚMY Z PAŃSTWA PIENIĘDZMI W 2020 ROKU (grudzień 2020)


Najważniejszym obowiązkiem osób, które podejmują się zarządzania sprawami publicznymi jest rozliczenie się z pieniędzy. Obejmując zarządzanie osiedlem w imieniu większości radnych z grupy Nasz Grunwald, zadeklarowaliśmy Państwu w naszych ulotkach wyborczych konkretne działania i latem 2019 roku uchwaliliśmy pierwszy budżet na 2020 rok. Teraz przychodzi się opowiedzieć jak wykorzystaliśmy nasze grunwaldzkie fundusze.

1. Chodniki

Od 2011, gdy byliśmy jeszcze grupką kilku radnych, udało nam się przekonać pozostałych, że remonty chodników na naszym liczącym nawet i 90 lat Grunwaldzie, to potrzeba pierwszoplanowa.

Miasto zrzuca najczęściej remonty chodników na osiedla i to słuszne założenie. Osiedla powinny mieć znacznie większe budżety i zajmować się wszystkimi sprawami o randze osiedlowej wraz z ulicami, a radni miejscy powinni prowadzić programy i inwestycje o charakterze ogólnomiejskim,

jak budowa ulic gruntowych, tworzenie standardów konstrukcji ulic i chodników, czy remonty ulic głównych oraz infrastruktury podziemnej.

W tym roku wyremontowane zostały chodniki na ulicach Świetlanej, Olszynka i skwer na skrzyżowaniu Senatorskiej i Kasztelańskiej we współpracy ze stowarzyszeniem mieszkańców Abisynia. Przeznaczyliśmy na to 277 tys. PLN, ale kosztowało to Państwa 189 tys. PLN.


Niestety złożenie wielkości budżetów i potrzeb oraz wynik przetargów sprawił, że aż 88 tys PLN przeznaczonych na chodniki nie zmieściło się w tegorocznych ramach i zgodnie z regułami budżetu miasta Poznania zostaną przesunięte na wydatki osiedlowe w 2022 roku.

Sfinansowaliśmy też koncepcję strefy zamieszkania na Kasztelańskiej z wprowadzeniem pierwszeństwa pieszych przed pojazdami za 21 tys. PLN

i projekt remontu chodnika za 89 tys PLN długiego odcina na 1,5 km ulicy Ściegiennego (między Podchorążych i Grunwaldzką), który jest najgorszym chodnikiem na osiedlu. Kto nie wierzy, zapraszamy na spacer.

Już w 2021 roku zakładamy przeznaczenie 200 tys PLN na jego remont, co wystarczy na ok 1/6, ale też udało nam się pozyskać wsparcie kilku radnych miasta dla tej inwestycji.

Czekamy na ostateczne uchwalenie budżetu Miasta Poznania z ogłoszeniem informacji.

Prócz sfinansowanych przez radę osiedla, dzięki staraniu radnego Jerzego Wróblewskiego, członka zarządu, udało się doprowadzić do remontu instalacji gazowej i chodnika na Listopadowej.

Nadto staramy się o remonty kilku dalszych krytycznych chodników, gdzie potrzeba:

- projektów na przebudowę np. Kasztelańskiej między Bułgarską i Drzewieckiego,

- Grunwaldzkiej między Drzewieckiego i Marszałkowską,

- Marszałkowskiej,

- Pogodnej,

- Księżycowej przy przedszkolu,

- projektów organizacji ruchu na 10 zdegradowanych ulicach, gdzie chodniki są zalewane wodą, ponieważ jezdnie są nad poziomem chodnika, więc nie ma sensu ich remontować.

Odbudowa tam chodników skończyłaby się tym, co mamy na Tęczowej, gdzie chodnik służy za parking, a mieszkańcy i tak chodzą jezdnią.

Zamiast tego trzeba zmienić ruch tak, by samochody parkowały na zdewastowanych chodnikach, a piesi mieli pierwszeństwo na jezdni o uspokojonym ruchu. Dotyczy to Belwederskiej, Beresteckiej, Kircholmskiej, Kłuszyńskiej, Konfederackiej, Senatorskiej i Kanclerskiej (między Marszałkowską i Cześnikowską), Strzecha, Słonecznej (między Palacza i Ściegiennego) i Wawerskiej.

Trzymamy rękę na pulsie w sprawie budowy ulicy Heweliusza, gdzie miasto przewidziało zbyt obszerny projekt przewidujący wycinki wielu drzew, więc Urząd Marszałkowski zablokował budowę, w skali, której ta ulica nie potrzebuje. Ale to przyszłość.

Wróćmy do teraźniejszości.

2. Bezpieczeństwo ruchu na ulicach

Zaplanowaliśmy budowę wielu progów zwalniających by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i innych uczestników ruchu.

Ze względu na COVID niestety są spore opóźnienia i inwestycje zostaną wykonane w I kwartale 2021 roku.

Trzy progi zwalniające zostaną zamontowane na Ściegiennego (między Słoneczną i Grunwaldzką), wcześniej na Ściegiennego przy Pogodnej powstanie próg z PBO Rowerowego Poznania, więc nasze środki na ten cel nie będą wykorzystane.

Przeznaczyliśmy na to 44 tys. PLN, więc szacunkowo 1/4 wróci do nas w 2022.

Kolejne progi za 50 tys. PLN powstaną na Pogodnej (między Grochowską i Sowińskiego), Jugosłowiańskiej (przy Gwiaździstej), Słonecznej (przy Belwederskiej).

Odmówiono nam budowy progów zwalniających na Grochowskiej (przy Słonecznej) i na Ściegiennego (przy Raszyńskiej), o które dalej zabiegamy nie zgadzając się z decyzjami.

Na bardzo długim przejściu dla pieszych przez Jugosłowiańską przy warsztacie samochodowy koło Promienistej powstanie azyl dla pieszych za 10 tys. PLN.

Niestety wciąż często spotyka się ignorancje wobec przepisów o parkowaniu!

Zdecydowaliśmy się postawić słupki chroniące przez zaborem chodników przez pojazdy za 7,5 tys PLN wobec nieumiejętności parkowania samochodów.

Część z nich już stoi, część stanie w ciągu grudnia/stycznia w 6 głównych lokalizacjach - na ulicach Olszynka przy Palacza, Ściegiennego koło sklepów przy Pogodnej, Cześnikowskiej na skrzyżowaniu z Husarską, Rycerska przy wejściu do sklepów od numeru 37, Palacza przy Świetlanej, gdzie samochody wjeżdżają na chodnik przy przejsciu dla pieszych, Promienista koło numeru 14, Promienista koło Grochowskiej w poprzek chodnika do szkoły 90, Kasztelańska przy Bułgarskiej.

Przypominamy! Zgodnie z artykułami 46-49 Prawa o Ruchu Drogowym parkować NIE WOLNO:

- na terenach zieleni,

- 10 m przed przejściem dla pieszych, ani oczywiście na nim samym,

- 10 m przed skrzyżowaniem, ani oczywiście na nim samym,

a na chodniku WOLNO tylko, gdy:

- stoi się tuż przy krawężniku, a nie gdzieś w głębi,

- zostawia się 150 cm pieszym,

- pojazd waży MNIEJ niż 2,5 tony DMC, czyli większości pojazdów dostawczych w ogóle nie może wjeżdżać na chodniki, gdyż je dewastują!

Ich miejsce jest na asfalcie.

Nadto zostało zamontowane lustro na skrzyżowaniu Słonecznej i Belwederskiej za 1,5 tys. PLN.

3. Zieleń przyuliczna

Zaplanowaliśmy pierwotnie na to 100 tys. PLN, ale wskutek odpadnięcia jednego zadania w wyniku niejasności między wydziałami ZDM, wycofania się z wydatków na zadania kulturalne oraz wycofania beneficjentów działań charytatywnych, w tym roku na zieleń przy ulicach przeznaczyliśmy rekordowe 149 tys. PLN.

Jest to nie tylko największy w historii wydatek na zieleń przyuliczną na Osiedlu Grunwald Południe, dziesięciokrotnie większy od przeciętnych wydatków na zieleń przyuliczną wcześniej w tej dekadzie.

Jest to także zdecydowanie największe działanie dla zazielenienia ulic osiedla w Poznaniu.

Za te 149 tys PLN wykonane zostały odnowienia drzew na następujących ulicach:

- Rycerska między Grochowską i Marcelińską,

- Grochowska między Rycerską i Marcelińską,

- Słoneczna między Grunwaldzką i Grochowską,

- Promienista między Grochowską i Belwederską,

- Palacza między Arciszewskiego i Rynarzewską,

- Listopadowa między Palacza i Taczanowskiego,

- Promienista między Jawornicką i parafią,

- Jugosłowiańska między Grunwaldzką i Babimojską.

oraz punktowo nasadzone zostały drzewa tam gdzie były luki, uschnięte drzewa, nie było kolizji z infrastrukturą podziemną przy ulicach Palacza, Podchorążych i Junackiej, Promienistej i Trębackiej, Marszałkowskiej.

4. Działalność charytatywna

Zaplanowaliśmy, że w 2020 roku na krótko po objęciu finansów osiedla nie będziemy dokonywali żadnych zmian w dotychczasowym wieloletnim wsparciu organizacji charytatywnych.

Od ponad 10 lat osiedle ok. 15% budżetu przeznacza na organizacje charytatywne i wsparcie społeczne, w ciągu ostatnich 8 lat jest to ok. 70-75 tys PLN rocznie:

- wsparcie osób niepełnosprawnych 10 tys. PLN,

- śniadania Wielkanocne i kolacje Wigilijne 10 tys. PLN,

- organizacja wypoczynku letniego dla dzieci w trudnej sytuacji życiowej 28 tys. PLN,

- organizacja spotkań świątecznych dla rodzin 12 tys. PLN,

- koła seniora po 7,5 tys. PLN każde.

Działania charytatywne prowadzone są przez parafię na Promienistej, przez Siostry Albertynki oraz wsparcie społeczne kół seniora na Raszynie i Osiedlu Kopernika.

5. Rowerem do tramwaju i po zakupy

Zwiększając bezpieczeństwo na ulicach chcemy też zachęcić do ruchu rowerem w codziennych sprawach. Nie trzeba ruszać samochodu, by pojechać po drobiazgi do sklepu albo do Śródmieścia, ani nie trzeba czekać na autobus.

Wystarczy rower, którym podjedziemy pod nowoutworzone parkingi rowerowe przy przystankach tramwajowych albo pod wybrany przez nas sklep.

Zaplanowaliśmy 10 tys PLN na trzy lokalizacje rowerowych parkingów przy przystankach tramwajowych na Grunwaldzkiej:

- przy Jugosłowiańskiej dla wygodnego dojazdu z Osiedla Kopernika,

- przy Palacza dla dojazdu z Raszyna, Abisynii i Powstańczej,

- przy Grochowskiej dla dojazdu z Husarskiej, Cześnikowskiej, Rycerskiej i Pogodna,

- przy Słonecznej dla dojazdu z Południowego Ostrorogu i Pogodna.

Nadto pojedyncze stojaki rowerowe stanęły przed sklepami i przychodniami w kilku punktach osiedla na ulicach Palacza, Ściegiennego, Rynarzewskiej, Promienistej, Marszałkowskiej, Cześnikowskiej, Grochowskiej, Rycerskiej, Bułgarskiej i Marcelińskiej.

Prosimy o zgłaszanie Państwa potrzeb na adres osiedla

6. Oczyszczacze powietrza do przedszkoli

Dla zmniejszenia szkodliwego oddziaływania smogu, zaplanowaliśmy 12 tys.PLN na oczyszczacze powietrza po jednym dla każdego z przedszkoli.

Na początek po jednym, by każde z przedszkoli mogło nabrać doświadczenia z użytkowaniem i oceniło wartość posiadania urządzenia. Niestety COVID i zamknięcie przedszkoli pokrzyżowało nam plany. Urządzenia stoją już w przedszkolach gotowe.

7. Wsparcie kultury

Postanowiliśmy je zainicjować w tym roku. 8 tys. PLN przeznaczyliśmy na wsparcie nagrania płyty świątecznej z pastorałkami zespołów młodzieżowych Studia Piosenki w klubach osiedlowych Raszyn i Kopernika prowadzonego przez Stowarzyszenie Galiarda.

Płyta nie tylko pobudzi motywację młodych sąsiadów, ale także będzie dystrybuowana przez kluby seniora ich członkom w rekompensacie tradycyjnych spotkań świątecznych.

Niestety pozostałe nasze plany uległy zawieszeniu ze względu na stan epidemiologiczny, więc większość środków wsparła nasadzenia zieleni, dzięki czemu udało się w tym roku, a nie przyszłym obsadzić ulicę Rycerską drzewami niemal w całości.

8. Ławki

Zaplanowaliśmy 20 tys. PLN na nowe ławki, ale w tym roku dużą kwotę pochłonęła konserwacja dotychczas stojących, więc przybyły tylko ławki na Promienistej przy Trębackiej i przy Obozowej, Rycerskiej, Cześnikowskiej, Jugosłowiańskiej, Słonecznej przy Kircholmskiej i Rondzie Nowaka-Jeziorańskiego.

9. Tablice informacyjne

Dla lepszej komunikacji z Państwem zaplanowaliśmy postawienie 5 tablic informacyjnych w różnych punktach osiedla, w których umieszczane będą informacje o działaniach. Stanęły one już we wrześniu, ale przekazanie ich nastąpi z początkiem 2021 roku. Kosztowały 15 tys. PLN.

10. Gazeta Informator Osiedlowy

Na druk przeznaczyliśmy 7,5 tys. PLN. Gazeta jest dostępna głównie w sklepach na terenie całego osiedla.

W razie braków w jakiejś lokalizacji prosimy o zgłaszanie na adres informator.grunwald.poludnie@gmail.com

11. Diety radnych

Przyjęliśmy zasadę, że inaczej niż w większości rad osiedli diety są przewidywane jako rekompensata za konkretne koszty albo dodatkową pracę nie związaną z funkcją. Nie będziemy przyznawali sobie diet za pełnienie funkcji i zaangażowanie społeczne. Zaplanowaliśmy z dużą rezerwą 8 tys. PLN na diety.

Wykorzystaliśmy od początku kadencji 1,5 tys. PLN,

400 PLN dla radnej Magdaleny Nowickiej na organizację bankietu dla mieszkańców uczestniczących w konkursie Zielony Poznań i zakup upominków,

500 PLN dla radnej Elżbiety Preiss za pracę organizacyjną przy stworzeniu „sekretariatu” rady osiedla dla sprawniejszej komunikacji z Państwem,

600 PLN dla radnego Tadeusza Mirskiego na zakup banneru i roll up’u z logo osiedla.

Pozostałej kwoty nie wykorzystamy.

Włodzimierz Nowak

fot. Darek Preiss

Pełne zestawienie tegorocznego planu wydatków uchwalonego w 2019 roku znajdą Państwo na stronie biuletynu Urzędu Miasta w załączniku do uchwał z sesji z 7 sierpnia 2019 r.[Informator Osiedlowy nr 94]

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

XXI SESJA RADY OSIEDLA GRUNWALD POŁUDNIE

8 grudnia 2021 r. o godzinie 18:00 odbędzie się, w trybie zdalnym, XXI sesja Rady Osiedla Grunwald Południe. Porządek obrad: 1. Otwarcie sesji, stwierdzenie kworum, powołanie protokolanta. 2. Wystąpie

Comentarios


bottom of page