top of page
  • sokwoj1

WSPOMNIENIE (grudzień 2020)

„ Życie przemija, lecz pamięć i dobro pozostają…”


W lipcu br. na Cmentarzu Górczyńskim pożegnaliśmy JERZEGO MENCLA – społecznika od wielu, wielu lat znanego i związanego z naszym osiedlem wspaniałego człowieka.

Urodził się w 1939 r, mieszkał w Lesznie i tam po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako nauczyciel fizyki. Tam też poznał swoją żonę.

Od czasu kiedy wraz z rodziną zamieszkał na osiedlu Kopernika dał się poznać jako człowiek otwarty na potrzeby innych, którym okazywał bezinteresowną pomoc.

Pod koniec lat 90-tych Jerzy z grupą mieszkańców osiedla Kopernika Raszyn zacząłorganizować jednostkę samorządową – pomocniczą rady Miasta i tak w czerwcu 2000 roku została powołana Rada Osiedla Kopernika Raszyn, przekształcona później w Radę Osiedla Grunwald Południe,

a jej przewodniczącym został wybrany Jerzy Mencel. Z ogromnym zaangażowaniem przewodniczył Radzie przez pięć kadencji.

Nie liczył czasu kiedy pracował społecznie, często można było zastać Go w siedzibie Rady. Był inicjatorem i organizatorem wielu imprez dla mieszkańców osiedla, w szczególności dla dzieci i młodzieży, ale także dla seniorów. To dzięki Jego staraniom i pracy społecznej powstało kilkanaście boisk ze sztuczną nawierzchnią i boisko „Orlik”.

Współpracował ze szkołami, przedszkolami, wspomagał organizacje pożytku publicznego działające na terenie osiedla.

W parafii Świętej Rodziny był ministrantem – seniorem, przez lata działał w Radzie Ekonomicznej parafii.

Wśród parafian cieszył się uznaniem i poważaniem. Był człowiekiem bardzo pogodnym, miał swoiste poczucie humoru. Wszystko co czynił wynikało z dobroci serca, nie oczekiwał podziękowań czy jakiejkolwiek zapłaty. Działania społeczne miał wpisane w swoje życie.

Był osobą znaną nie tylko na osiedlu, ale też w instytucjach i urzędach miasta. Miał umiejętność i łatwość nawiązywania kontaktów i dzięki temu potrafił tak wiele zdziałać i załatwić dla lokalnej społeczności.

Chlubą Jerzego został park im. Ks. kanonika Józefa Jasińskiego na osiedlu Kopernika. Przez lata zabiegał, aby uporządkować tereny wokół Fortu, udało się dzięki zaangażowaniu i przychylności wielu osób, czwartego października 2008 roku nastąpiło uroczyste otwarcie parku oraz nadanie imienia wraz z odsłonięciem tablicy patrona parku.

Myślę, że wielu mieszkańców osiedla spacerując alejkami parku, czy ćwicząc na siłowni napowietrznej kojarzy niezbyt wysokiego mężczyznę w beżowym garniturze jako budowniczego tego miejsca.

Każdy człowiek odchodząc do wieczności pozostawia po sobie ślad – Jerzy między wieloma innymi pozostawił park.

Dziękujemy za Twoje serce, pracę, dobroć i humor. Bądź społecznikiem tam gdzieś daleko…

Elżbieta Hasińska

radna Rady Osiedla Grunwald Południe

Rodzinie zmarłego śp. Jerzego składamy szczere wyrazy współczucia.

Fot. Krzysztof Rosenkiewicz


[Informator Osiedlowy nr 94]

Comentários


bottom of page