top of page
  • sokwoj1

PARK JEDNAK POWSTAJE (wrzesień 2021)Czego nie miało tutaj być? Basen, szkoła, niektórzy straszyli nawet kolejnym osiedlem deweloperskim na działce przy Podkomorskiej, za szkołą gastronomiczną. Mieszkańcy jednak woleliby park. I niewielki park powstaje w miejsce dzikich chaszczy.


Prace rozpoczęły się w wakacje i są już mocno zaawansowane. Widać już zarysy alejek i miejsca, gdzie staną latarnie. Bo park od początku będzie oświetlony, choć oficjalnie mówi się tylko o zagospodarowanie terenu zieleni. Pojawią się ławki i kosze na śmieci. Dotąd można było tylko przysiąść na pniu drzewa a śmieci walały się wszędzie. Powstanie też plac zabaw i strefa street workout`u. Zgodnie ze współczesnymi trendami, nie zabraknie miejsca dla łąki miododajnej.

Nawierzchnia alejek będzie, podobnie jak w parku Heweliusza, mineralna, a nie asfaltowa. Alejki, co cenne, wytyczono po ścieżkach, które wydeptali mieszkańcy, a nie od linijki.


Urządzenie parku wymaga uporządkowania zieleni, zostanie więc mniej starych drzew, pojawią się za to młode drzewka. Podobnie było w przypadku parku Heweliusza. Nie wszystkim mieszkańcom to się podoba.


Znajdzie się tutaj między innymi plac zabaw, dotąd nie było to miejsce przyjazne dzieciom. Nie zaplanowano natomiast wybiegu dla psów, choć niektórzy mieszkańcy by go sobie życzyli. Miejsca jest jednak zbyt mało.


Mieszkańcy pobliskiej wspólnoty mieszkaniowej domagają się też założenia kamer monitoringu miejskiego. Trudno się temu dziwić, gdyż dotąd w krzakach mieli zwyczaj biesiadować amatorzy mało wyszukanych trunków.


Park powstaje ostatecznie za pieniądze miasta. Pierwotnie miał być ujęty w budżecie obywatelskim jako „Park Sąsiedzki”, zebrał jednak zbyt mało głosów. Teraz będzie miłym prezentem dla mieszkańców po ciężkich latach pandemicznego zamknięcia. Przedsięwzięcie pozytywnie zaopiniowała Rada Osiedla Grunwald – Południe. Konsultacje społeczne w tej sprawie przeprowadziło Stowarzyszenie Mieszkańców „Abisynia”.


Wszystkie prace mają zakończyć się w przyszłym roku, ale większość robót zaplanowano na ten, a wykonuje je firma FloraProject. Do przyszłego poczekają nowe nasadzenia. Oczywiście, wiele zależy od tego, jaka będzie jesień i zima.


darp


fot. Ela Preiss


[Informator Osiedlowy nr 97]

Comments


bottom of page