top of page
  • sokwoj1

POŻEGNALIŚMY KSIĘDZA KANONIKA CZESŁAWA KSONIA (listopad-grudzień 2008r.)

Zaktualizowano: 12 maj 2021

W dniu 10 listopada 2008 roku, w godzinach późno wieczornych rozdzwoniły się dzwony naszego Kościoła Pw. Św. Rodziny. Osiedle obiegła wieść, że odszedł do „Domu Ojca” nasz wieloletni Proboszcz, Ksiądz Kanonik Czesław Ksoń, osoba bardzo zasłużona dla Parafii i dla Osiedla.

Wkrótce też rozpoczęło się w kościele nabożeństwo.

Ksiądz Czesław urodził się 14 lipca 1946 roku we wsi Osowo Nowe, pow. Gostyń. Święcenia kapłańskie Przyjął w dniu 20 maja 1971 roku z rąk JE ks. Abp. Antoniego Baraniaka. Losy kapłańskie wiodły go poprzez Trzebnicę, Mordze, Międzychód oraz poznańskie Rataje i Górczyn do naszej parafii Św. Rodziny, dla tworzenia której został powołany dekretem Ks. Abp. Jerzego Stroby w dniu 16 października 1982.

Od tego dnia do 23 czerwca 1984 był wikarym w Parafii Św. Krzyża. W tym czasie Proboszczem Jego był znany i ceniony przez mieszkańców Ks. Kanonik Józef Jasiński. Pod jego to okiem Ksiądz Czesław przygotowywał organizację parafii i budował świątynię.

Po latach okazało się, jakie piętno wywarł ten okres wikariatu na osobie Ks. Czesława. Dla tych, którzy znali obydwu kapłanów, jasnym było, że byli oni bardzo do siebie podobni. Obaj służyli z całego serca i swych możliwości ludziom potrzebującym. Dla obu najważniejsze było dobro bliźniego. Obaj też byli bardzo wymagający dla siebie. Często można było Ich zobaczyć w konfesjonale. Obydwaj byli cenieni bardzo wysoko przez osoby korzystające dzięki Nim z Sakramentu Pojednania. Obaj mieli jakąś charyzmę.

Niezbadanym zamierzeniem Opatrzności jest fakt, że także po śmierci pozostają blisko siebie. Ksiądz Czesław jest pochowany, dzięki dekretowi JE Ks. Abpa Stanisława Gądeckiego, tuż przy świątyni, która była dla Niego całym życiem, o którą tak zabiegał. Jest to dopiero drugi taki pochówek od wieków. Ale tuż przy tej świątyni jest Park noszący od niedawna imię Księdza Kanonika Józefa Jasińskiego, który jako pierwszy w roku 1978 rozpoczął działania, aby na Osiedlu Kopernika wybudować Kościół i ustanowić Parafię. Ksiądz Czesław, kiedy jako Rada Osiedla, szukaliśmy godnego patrona remontowanego Parku, zaproponował aby Parkowi nadać imię Księdza Józefa Jasińskiego, jego Mentora i przyjaciela. Podjętą przez Radę inicjatywę poparł całym sercem.

Ksiądz Kanonik Czesław żywo interesował się życiem społecznym na terenie Parafii. Stąd też w roku 2000 poparł inicjatywę utworzenia tutaj Rady Osiedla Kopernika – Raszyn, Jednostki Pomocniczej Miasta Poznania. Od początku czujnym, ojcowskim okiem obserwował nasze poczynania, służył radą, inspirował nas, wspomagał modlitwą. Jego działanie było spowodowane ojcowską troską o dobro wspólne. Za to wszystko dziś w imieniu Mieszkańców osiedla i Rady Osiedla serdecznie mu dziękujemy.

Niech Dobry Bóg obdarzy Go szczęściem wiecznym. Niech spoczywa w pokoju.


Jerzy Mencel

Przewodniczący Rady

Osiedla Kopernika - Raszyn


[Informator Osiedlowy nr 32]

Comments


bottom of page