top of page
  • sokwoj1

UWAGA NA NOWĄ METODĘ OSZUSTÓW! "KTOŚ WYSŁAŁ CI PRZELEW NA TELEFON 450 ZŁOTYCH" (1 LUTEGO 2022)Od piątku do Polaków trafiają kolejne podejrzane SMSy.


- Dostałeś przelew 450 złotych na telefon? To kolejna metoda na wyłudzenie danych. Gnieźnieńscy policjanci wspólnie z Panią Kamilą (która przesłała nam zrzut ekranu z fałszywym SMS) wspólnie ostrzegają mieszkańców naszego powiatu - podaje gnieźnieńska policja. -


Oszuści wysyłają SMS-y z informacją o przelewie 450 złotych przesłanych Blikiem na nasz telefon. Do wiadomości jest dołączony link, który kieruje na fałszywą stronę, gdzie rzekomo mamy odebrać pieniądze.


Celem oszustów jest pozyskanie danych do logowania do bankowości. A po kliknięciu w link w SMS pojawia się standardowa fałszywa strona odbioru środków BLIK i bankowości elektronicznej. Wszystkie wprowadzane dane lecą bezpośrednio do oszustów - login, hasło, pesel oraz kody SMS - dodaje.


Przed nowym oszustwem ostrzega też portal niebezpiecznik.pl. Zdaniem portalu, oszustwo wygląda bardzo wiarygodnie.


- Po pierwsze, SMS-y są wysyłane z poprawnego nadpisu, co oznacza, że znaleziono nowy kanał wysyłki marketingowych SMS-ów, który nie ma odpowiednio szczelnych reguł filtrowania.

Po drugie, BLIK i banki faktycznie wysyłają podobne SMS-y, jeśli ktoś komuś zrobił przelew BLIK na numer telefonu (ale wyglądają one inaczej, tak jak i cała procedura odbioru).

Po trzecie, tuż przed startem tej kampanii, BLIK przeprowadził trochę niefortunną akcję reklamową, której oficjalny plakat wyglądał tak, że można było odnieść wrażenie iż zachęca do klikania w linki z SMS-ów... - piszą autorzy tekstu z niebezpiecznik.pl.


Autor: KaT

[ze strony internetowej epoznan]

Comments


bottom of page