top of page
  • sokwoj1

W POZNANIU POWSTAŁ NOWY ZIELENIEC (1 MAJA 2022)


Przy ul. Podkomorskiej pojawiły się ławki i kosze, plac zabaw i strefa streetworkoutu, a przede wszystkim tysiące nowych roślin.


Nowy zieleniec łączy ze sobą zarówno funkcje rekreacyjne, z przeznaczeniem do użytkowania dla mieszkańców, jak i tworzy miniostoję przyrody. Znajdziemy tutaj i stare drzewa owocowe, i nowe rośliny, które będą zachwycać zapachem i kolorami. To wsparcie bioróżnorodności na terenie miasta - mówił w trakcie otwarcia Szymon Prymas, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zieleniec powstał w dwóch etapach. Pierwszy zakładał montaż małej infrastruktury, w tym 16 ławek, 7 koszy na śmieci oraz 3 budek lęgowych dla ptaków. Powstał również nowy plac zabaw, a ścieżki parkowe zostały wzmocnione specjalnym, ekologicznym kruszywem.


Wiosną pojawiło się 11 sztuk klonu czerwonego, surmii bignoniowej, sosny czarnej i świerku serbskiego. Na terenie zieleńca rośnie również głóg pospolity, dereń biały i kalina koralowa. ZZM posadził w sumie 3200 krzewów, w tym m.in. jałowca sabińskiego, budleję Dawida, jaśminowiec wonny, krzewuszkę cudowną, laurowiśnię wschodnią i oliwnik wąskolistny. Całość upiększa 5365 sztuk bylin i pnączy, np. lawenda wąskolistna, jeżówka purpurowa, konwalia majowa, szałwia omszona i macierzanka piaskowa. Oprócz tego pojawiło się ponad 2700 roślin okrywkowych i pnączy - proso rózgowe, przetacznik, zawciąg i bluszcz pospolity. W czerwcu ZZM wysieje łąkę kwietną - informuje Klaudia Beker, rzecznik ZZM. Projekt zagospodarowania tego terenu uzgodniono z poznaniakami i poznaniankami. Uwzględnił on istniejącą przyrodę - co oznacza, że drzewa i krzewy, które tam rosły, pozostały na swoich miejscach. Również mała infrastruktura została wkomponowana w przestrzeń w sposób nienaruszający zieleni.


Koszt dwóch etapów modernizacji zieleńca wyniósł ponad 920 tysięcy złotych.


Autor: j

[ze strony internetowej epoznan]
Comments


bottom of page