top of page
  • sokwoj1

WIZYTA HISZPAŃSKICH NAUCZYCIELI W SP-80. (lipiec-sierpień 2008r.)

Zaktualizowano: 11 maj 2021

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 80 KOLEJNY RAZ OTWIERA SWE PODWOJE PRZED GOŚĆMI Z COMENIUSA.

Mija właśnie trzeci rok od rozpoczęcia w naszej szkole międzynarodowej współpracy w ramach programu Socrates-Comenius. Nasi nauczyciele odwiedzali szkoły angielskie, hiszpańskie, słowackie i szwedzkie poznając różne systemy edukacyjne.

W zeszłym roku gościliśmy u nas wszystkich partnerów, tym razem przyjechali do nas Hiszpanie. Chcieli poznać bliżej polską szkołę, obejrzeć lekcje i zwiedzić Poznań.

Do wizyty przygotowaliśmy się starannie. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Aby nasi goście wiedzieli, że ich pobyt u nas jest bardzo ważny powiększyliśmy grono powitalne (dyrektor szkoły Pani Jadwiga Piaskowska i nauczyciele) o przedstawicieli Rady Osiedla Panów H. Marciniaka i J. Mencla oraz Rady Rodziców Panie H. Michalak i J. Wesołowską.

Z Hiszpanami trudno rozmawiać po angielsku. Porozumienie okazało się jednak łatwe, bo p. H. Michalak bez kłopotów mówiła po hiszpańsku. Największym wsparciem była obecność naszej dawnej uczennicy Natalii Langwińskiej, która świetnie poradziła sobie z tłumaczeniem. Pomocą służył również inny, dorosły już uczeń Piotr Kalka.

Powitalną kawę ukoronowało wręczenie przez panów z Rady Osiedla pamiątkowej statuetki.

Nadszedł czas aby zaprezentowały się dzieci. Szkolny zespół flażoletów przywitał gości „Hejnałem Poznania”, a następnie wystąpili uczniowie z klas 4c, 3a i 3b, którzy przygotowali, spektakl Cookie Land w języku angielskim. Potem dzieci z klas 3a zaprezentowały kilka układów tanecznych i zabaw dziecięcych m.in. „Czerwone jagody”, „Dwóm tańczyć…”, „Przepióreczka”. Do tańca zostali „porwani” wszyscy – nawet nasi hiszpańscy goście. Doskonale dostosowali się do kroków dzieci w „Swingu ulicznym” i „Krasnoludku”. Świetnie się bawili i wykazywali się olbrzymim poczuciem humoru. Oklaskami i śmiechem podziękowali za wspaniałą zabawę.

Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie szkoły oraz oglądanie lekcji plastyki w klasie 1b i lekcji WF w klasie 6ab. Goście dłużej zatrzymali się w klasie 1a i 3a, gdzie zostali zasypani pytaniami dotyczącymi hiszpańskiej szkoły i uczących się w niej dzieci. Największym zaskoczeniem dla naszych uczniów była informacja, że w Santander do szkoły chodzą nawet 2-latki.

Po południu goście zwiedzali Poznań. Bardzo podobało im się nasze miasto. Równie ciepło wypowiadali się na temat naszej szkoły i uczniów.

Rozstaliśmy się nie na długo, ponieważ pod koniec maja do Santander jedzie grupa naszych nauczycieli na kolejne robocze spotkanie.

Takie wizyty są bardzo istotne dla każdej ze szkół biorących udział w projekcie. Poznajemy dzięki nim i to nie tylko nauczyciele ale i uczniowie nowych ludzi, inne szkoły, tradycje i zwyczaje. Możemy też pochwalić się własnymi osiągnięciami, przedstawić ludzi, którzy wspierają w różny sposób szkołę, wymienić doświadczenia. Spotkania te stają się bodźcem do dalszego aktywnego działania zmierzającego do poznania krajów partnerskich.

Szkoda, że kończy się nasza współpraca, jednak myślimy już o zaangażowaniu się w nowy międzynarodowy projekt.

Magdalena Maciejewska

Ewa Szczepańska


[Informator Osiedlowy nr 30]

Comments


bottom of page