top of page
  • sokwoj1

ZANIEDBANE ULICZKI (lipiec-sierpień 2011)

Wiele naszych ulic lokalnych na Grunwaldzie jest zaniedbanych, a chodniki przy nich jeszcze bardziej. Są jednak ulice bardziej zapuszczone od innych. Na wielu z nich przez lata nakładano kolejne warstwy asfaltu bez solidnego przyłożenia się do struktury podłoża. Jednocześnie chodniki pozostały takie jak przed półwieczem. W rezultacie takiego postępowania jezdnia jest położona wyżej niż chodnik i w deszczowe dni chodniki są kałużami do chodzenia w kaloszach, a wszelka zieleń na nich jest już wspomnieniem.

Mam tu na myśli m.in. poniższe ulice:

Berestecka, Belwederska, Bolkowicka, Byczyńska, Kanclerska (między Marszałkowską a Cześnikowską), Kłuszyńska (między Podchorążych a Promienistą), Kircholmska, Konfederacka, Księżycowa, Obronna, Smardzewska, Strzecha, Trębacka oraz Wawerska.

Co zrobić z takimi ulicami? Dzisiaj możemy takie ulice ogromnym nakładem kosztów zbudować od podstaw na co szanse są pewnie odległe. Ale możliwe są też zmiany w innym kierunku, sporo tańsze i przez to zapewne szybsze do realizacji. I chcielibyśmy zapytać Państwa o zdanie.

Jedną z możliwości jest też przekształcenie tych lokalnych ulic w Strefy Zamieszkania. Czym odznaczają się ulice objęte Strefą Zamieszkania? W obszarach objętych taką strefą piesi mają pierwszeństwo przed samochodami, a cała ulica to pieszo-droga. Warunkiem powodzenia takiej zmiany jest samodyscyplina kierowców i wzajemne poszanowanie się z pieszymi. W Strefach Zamieszkania z mocy prawa obowiązuje ograniczenie prędkości dla pojazdów do 20 km/h. Strefy takie funkcjonują powszechnie w dzielnicach willowych na obrzeżach Poznania, na Os. Bajkowym, Antoninku, Podolanach, Os. Zodiak na Ratajach. a także w wielu miejscach między wysokimi domami np. na Os. Kopernika.

Taka zmiana pozwoli też na zmniejszenie kosztów remontu, gdyż finalna nawierzchnia może zostać wykonana z kostki betonowej, przez co łatwiej będzie nam przekonać ZDM do jego wykonania. Pozwoli to też na stopniowe zwiększanie ilości zieleni na ulicach - co byłoby w części zadaniem Rady Osiedla na przykład na pasie chodników, na dzisiejszych skrawkach gołej ziemi i czasem punktowo kosztem asfaltu. Ciekawi jesteśmy co Państwo myślą o takiej propozycji. Prosimy o maile do redakcji na adres informatorosiedlowy@gmail.com . Mile widziane będzie zaznaczenie na jakiej ulicy Państwo mieszkają.


[Informator Osiedlowy nr 48]

1 коментар


zAPOMNIELISCIE WSPOMNIEC O TYM ZE UNIEMOZLIWICIE ZAPARKOWANIE AUTA PRZY DOMU MIESZKANCOM!!!

Вподобати
bottom of page