top of page
  • sokwoj1

CHOROBY SERCA - TO EPIDEMIA XXI WIEKU (styczeń-marzec 2018)


Serce to najbardziej pracowity mięsień naszego organizmu, zapewniający w każdej minucie dopływ krwi do każdego miejsca. Jego stan decyduje o jakości naszego życia i jego długości.

Jednocześnie jest to organ, o który dbamy stosunkowo rzadko, przeważnie dopiero wtedy gdy zaczyna niedomagać. W Polsce około milion osób ma rozpoznaną i zdiagnozowaną chorobę wieńcową. Dla ciekawości podam kilka faktów, które warto poznać aby docenić jego wyjątkowość:

- nasze serce pompuje około 7400 litrów krwi dziennie,

- uderza średnio 2,5 miliarda razy w ciągu całego życia,

- zaczyna bić już 21 – go dnia od poczęcia,

- serce mężczyzny jest większe i cięższe od serca kobiety,

- ma rozmiar zbliżony do zaciśniętej pięści i waży około 400 g.,

- aorta, główna tętnica naszego ciała jest zbliżona do grubości kciuka.

Wrogowie serca to papierosy, alkohol, zły cholesterol (LDL), sól, nadwaga, stres, choroby – przede wszystkim infekcje wirusowe (np. grypa czy angina).

Drobnoustroje, które je wywołują przedostają się do serca wraz z krwią i mogą być przyczyną stanu zapalnego ścian tętnic wieńcowych.

Codzienna dieta ma ogromne znaczenie dla kondycji całego organizmu w tym także serca. Naturalnym wsparciem dla serca jest głóg, to roślina znana od wieków ceniona zarówno za swoje walory estetyczne i zdrowotne. Dla zastosowania w farmacji ścina się kwiatostany głogu na przełomie maja i czerwca, suszy i przygotowuje ekstrakty, które są głównym składnikiem preparatów w formie tabletek. Idealnym preparatem jest na przykład Chela-Mag B6 Cardio, zawierający m.in. magnez uczestniczący w prawidłowym funkcjonowaniu mięśnia sercowego, witaminy B1 i B12 oraz kwas foliowy. Głóg można stosować również w formie naparu.

Pozytywny wpływ na pracę układu sercowo naczyniowego mają nienasycone kwasy Omega – 3, które zmniejszają zlepianie się płytek krwi obniżając tym samym ryzyko tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Organizm nie potrafi jednak sam wytwarzać tego rodzaju kwasów, dlatego zaleca się uzupełnienie diety w odpowiednią ilość kwasów Omega – 3. Dobrym wyborem jest Gold Omega – 3 zawierający koncentrat olejowy z ryb oceanicznych.

Innowacją ostatnich lat jest olej z kryla. Wyjątkowość tej substancji polega na połączeniu w sobie trzech składników:

- kwasów Omega 3,

- fosfolipidów,

- astaksantyny.

Bardzo dobrym preparatem zawierającym w/w składniki jest Gold Krill dostępny w aptekach i zielarniach.

Preparatem, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu jest Cardiochol. Zawiera on w swym składzie witaminy B1, B6, B12, kwas foliowy, monakolinę K i sterole roślinne.

Pamiętajmy, że serce mamy na całe życie. Nie należy lekceważyć takich objawów jak: obrzęki, zadyszka, ból w klatce piersiowej, kłucie, arytmia. Jeśli którykolwiek z tych objawów wystąpi należy bezzwłocznie skorzystać z porady lekarza kardiologa.


Maria Korpal - farmaceuta


[Informator Osiedlowy nr 83]

Comments


bottom of page