top of page
  • sokwoj1

KOSMETYKI NA BAZIE PIWA (lipiec-wrzesień 2018)


Kosmetyczne walory piwa znane były już w starożytności. Również w średniowiecznej Europie damy do kąpieli odmładzających wykorzystywały odpady browarne zawierające chmiel. Uważały je za źródło młodości. Nie myliły się też co do zdrowotnych właściwości chmielu, ma on bowiem działanie uspokajające i rozluźniające. Dziś znane są również inne właściwości piwa, powodujące spowalnianie procesu starzenia skóry. Skóra staje się nawilżona i elastyczna.

Ostatnio formą poprawy samopoczucia, zdrowia i urody stały się kąpiele piwne. Piwna kąpiel daje poczucie odprężenia. Naukowcy są zdania, że kąpiele piwne pomagają zredukować napięcie mięśniowe, rozgrzewają stawy i podnoszą odporność organizmu. Ponadto przynoszą ulgę w stanach łuszczycy i egzemy. Kuracje piwne wróciły do łask w XX-tym wieku.

Moda na piwne kąpiele przywędrowała do nas z Czech od naszych południowych sąsiadów, z kraju słynącego z tradycji warzenia piwa. W celu przygotowania takiej kąpieli wodę o temperaturze około35º C wzbogaca się o składniki, z których warzy się piwo: chmiel, jęczmień, słód oraz drożdże piwne, które zawierają całą gamę witamin z grupy B, aminokwasy, kwas foliowy, minerały i śladowe ilości pierwiastków, które sprawiają, że skóra staje się nawilżona i elastyczna.

Piwo dzięki swoim właściwościom jest doskonałym składnikiem kosmetyków. Znalazło zastosowanie głównie jako składnik maseczek odświeżających.


Oto parę przepisów na maseczki na bazie piwa:

Maseczka z piwa i awokado.

Z 1 awokado wybrać miąższ, rozdrobnić i zmieszać z 1 łyżką octu jabłkowego, 1 łyżką oleju jojoba i 1 łyżką piwa jasnego. Wyrobić masę i nałożyć ją na twarz, trzymać godzinę.

Zmyć wodą.

Tonik dla cery suchej.

1 łyżka octu jabłkowego, 1 łyżka piwa, 2 krople oliwy. Składniki zlać do naczynia i do połowy uzupełnić wodą, przemywać twarz raz dziennie.

Maseczka z drożdży piwnych.

4 łyżki drożdży piwnych, 1 łyżeczka miodu, woda destylowana. Składniki rozprowadzić na pastę i nałożyć na twarz. Po 15 minutach zmyć letnią wodą.

Krem ochronny z piwa.

2 łyżki jasnego piwa, 2 łyżki oleju jojoba zmieszać aż powstanie pienista masa. Nakładać codziennie.

Szampon z piwa dla włosów tłustych.

1 łyżka piwa, 1 łyżka octu jabłkowego, 1 łyżka łagodnego szamponu. Zmieszać składniki i umyć nimi włosy.

Przeciwłupieżowy szampon z piwa i miodu.

1 łyżka piwa, 1 łyżka miodu, 1 łyżka łagodnego szamponu. Mieszanką umyć włosy.

Szampon z piwa i żółtka dla włosów matowych.

1 łyżka piwa, 1 żółtko, 1 łyżka łagodnego szamponu. Zmieszać, nakładać na włosy, odczekać 5 minut, umyć dokładnie i spłukać.

Okład z piwa i jaj dla włosów cienkich i kruchych.

Butelka piwa 0,3 litra, 1 jajo. Wymieszać, wetrzeć w wilgotne włosy, pozostawić na 15 minut pod czepkiem do kąpieli, następnie spłukać.


Podam również przepisy na preparaty zawierające chmiel:

- poduszeczki z chmielu zamiast tabletek nasennych. Wysuszone szyszki chmielu umieścić w lnianym woreczku i położyć go pod poduszkę. Dobry sen zapewniony.

- napar chmielowy. Stosowany w osłabieniu trawienia, wzdęciach, odbijaniu i w nieżytach przewodu pokarmowego.


Chmiel działa również rozkurczająco zmniejszając napięcie mięśni gładkich. Ponadto posiada działanie przeciwbakteryjne wobec licznych drobnoustrojów jelitowych, w tym również odpornych na antybiotyki.

Przy opracowaniu oparto się o materiały otrzymane podczas Festiwalu Piwa w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie autorstwa Anny Barłóg i Mileny Wieczorek oraz w oparciu o podręcznik „Browarnictwo” Władysława Dylkowskiego.

Festiwal Piwa organizowany jest corocznie w maju lub czerwcu na terenie muzeum w Szreniawie k/ Poznania.

Opracowała

mgr farm. Maria Korpal


[Informator Osiedlowy nr 85]

Commentaires


bottom of page