Kosmetyczne walory piwa znane były już w starożytności. Również w średniowiecznej Europie damy do kąpieli odmładzających wykorzystywały odpady browarne zawierające chmiel. Uważały je za źródło młodości. Nie myliły się też co do zdrowotnych właściwości chmielu, ma on bowiem działanie uspokajające i rozluźniające. Dziś znane są również inne właściwości piwa, powodujące spowalnianie procesu starzenia skóry. Skóra staje się nawilżona i elastyczna.
Ostatnio formą poprawy samopoczucia, zdrowia i urody stały się kąpiele piwne. Piwna kąpiel daje poczucie odprężenia. Naukowcy są zdania, że kąpiele piwne pomagają zredukować napięcie mięśniowe, rozgrzewają stawy i podnoszą odporność organizmu. Ponadto przynoszą ulgę w stanach łuszczycy i egzemy. Kuracje piwne wróciły do łask w XX-tym wieku.
Moda na piwne kąpiele przywędrowała do nas z Czech od naszych południowych sąsiadów, z kraju słynącego z tradycji warzenia piwa. W celu przygotowania takiej kąpieli wodę o temperaturze około35º C wzbogaca się o składniki, z których warzy się piwo: chmiel, jęczmień, słód oraz drożdże piwne, które zawierają całą gamę witamin z grupy B, aminokwasy, kwas foliowy, minerały i śladowe ilości pierwiastków, które sprawiają, że skóra staje się nawilżona i elastyczna.
Piwo dzięki swoim właściwościom jest doskonałym składnikiem kosmetyków. Znalazło zastosowanie głównie jako składnik maseczek odświeżających.
Oto parę przepisów na maseczki na bazie piwa:
Maseczka z piwa i awokado.
Z 1 awokado wybrać miąższ, rozdrobnić i zmieszać z 1 łyżką octu jabłkowego, 1 łyżką oleju jojoba i 1 łyżką piwa jasnego. Wyrobić masę i nałożyć ją na twarz, trzymać godzinę.
Zmyć wodą.
Tonik dla cery suchej.
1 łyżka octu jabłkowego, 1 łyżka piwa, 2 krople oliwy. Składniki zlać do naczynia i do połowy uzupełnić wodą, przemywać twarz raz dziennie.
Maseczka z drożdży piwnych.
4 łyżki drożdży piwnych, 1 łyżeczka miodu, woda destylowana. Składniki rozprowadzić na pastę i nałożyć na twarz. Po 15 minutach zmyć letnią wodą.
Krem ochronny z piwa.
2 łyżki jasnego piwa, 2 łyżki oleju jojoba zmieszać aż powstanie pienista masa. Nakładać codziennie.
Szampon z piwa dla włosów tłustych.
1 łyżka piwa, 1 łyżka octu jabłkowego, 1 łyżka łagodnego szamponu. Zmieszać składniki i umyć nimi włosy.
Przeciwłupieżowy szampon z piwa i miodu.
1 łyżka piwa, 1 łyżka miodu, 1 łyżka łagodnego szamponu. Mieszanką umyć włosy.
Szampon z piwa i żółtka dla włosów matowych.
1 łyżka piwa, 1 żółtko, 1 łyżka łagodnego szamponu. Zmieszać, nakładać na włosy, odczekać 5 minut, umyć dokładnie i spłukać.
Okład z piwa i jaj dla włosów cienkich i kruchych.
Butelka piwa 0,3 litra, 1 jajo. Wymieszać, wetrzeć w wilgotne włosy, pozostawić na 15 minut pod czepkiem do kąpieli, następnie spłukać.
Podam również przepisy na preparaty zawierające chmiel:
- poduszeczki z chmielu zamiast tabletek nasennych. Wysuszone szyszki chmielu umieścić w lnianym woreczku i położyć go pod poduszkę. Dobry sen zapewniony.
- napar chmielowy. Stosowany w osłabieniu trawienia, wzdęciach, odbijaniu i w nieżytach przewodu pokarmowego.
Chmiel działa również rozkurczająco zmniejszając napięcie mięśni gładkich. Ponadto posiada działanie przeciwbakteryjne wobec licznych drobnoustrojów jelitowych, w tym również odpornych na antybiotyki.
Przy opracowaniu oparto się o materiały otrzymane podczas Festiwalu Piwa w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie autorstwa Anny Barłóg i Mileny Wieczorek oraz w oparciu o podręcznik „Browarnictwo” Władysława Dylkowskiego.
Festiwal Piwa organizowany jest corocznie w maju lub czerwcu na terenie muzeum w Szreniawie k/ Poznania.
Opracowała
mgr farm. Maria Korpal
[Informator Osiedlowy nr 85]
Komentáře