top of page
  • sokwoj1

NOWE RESTRYKCJE OD 1 GRUDNIA! (30 LISTOPADA 2021)


O wprowadzeniu nowych restrykcji poinformował Adam Niedzielski.


Minister zdrowia w poniedziałek poinformował o nowych restrykcjach, jakie zostaną wprowadzone 1 grudnia w naszym kraju. Wszystko przez wariant koronawirusa Omikron, który pojawił się na świecie.


- Przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Ten pakiet ma dać nam świadomość, że jest nowe ryzyko, a ta nowa mutacja może zmienić prognozy, jakich się trzymaliśmy - powiedział minister zdrowia.


Po pierwsze, uszczelnione zostaną granice. Wprowadzony zostanie zakaz lotów do 7 państw na południu Afryki (RPA, Namibia, Zimbabwe, Botswana, Lesotho, Mozambik i Eswatini). Osoby, które będą wracać do Polski z tych państw, będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę, z której nie będzie można zwolnić się testem.


Zmiany dotyczą też powrotu z krajów non Schengen. - Podróżujący do Polski będą mieć wydłużoną kwarantannę do 14 dni i będą mogli się z niej zwolnić dopiero od ósmego dnia poprzez wykonanie testu PCR - wyjaśniał Niedzielski. - Celem jest próba spowolnienia transmisji wirusa przez granicę.


Co istotne, na kwarantannę trafią osoby nieszczepione.


Druga część pakietu alertowego dotyczy kraju. - Mamy świadomość, że rozprzestrzenianie się wirusa w nowym wariancie trwa 2 do 4 miesięcy. Epidemia już wiele razy nas jednak zaskakiwała, dlatego wprowadzamy ograniczenia.


Pierwsze z nich to zmiana limitu zapełnienia wszystkich miejsc, w których obecnie ustanowiony limit dotyczy 75 procent. Chodzi m.in. o restauracje, hotele, kina, kościoły, baseny, aquaparki. Limit zostaje zmieniony na 50 procent. Co ważne, w te limity nie wliczają się osoby zaszczepione.


Druga zmiana dotyczy limitów uczestników takich uroczystości jak wesela, komunie, czy dyskoteki. Obecnie obowiązujący limit to 150 osób. Zajdzie zmiana na 100 osób.


Trzecia zmiana dotyczy wydarzeń sportowych odbywających się poza obiektami sportowymi. Dziś limit osób uczestniczących w takim wydarzeniu to 500. Będzie 250 osób.


Zmiany zajdą też w siłowniach i klubach fitness, gdzie obecnie przebywać może 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Będzie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.


Ograniczenia mają obowiązywać od 1 grudnia do 17 grudnia. - Kolejne decyzje mogą być podejmowane na bieżąco - zaznaczył Adam Niedzielski.


Autor: KaT

[ze strony internetowej epoznan]

Comments


bottom of page